Gram ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 18 Ocak 2023 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının arkasından 1.153 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons fiyatındaki düşüşe paralel kıymet kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,44 azalışla 1.152 liradan tamamladı.

Çeyrek altın 1.890 lira, Cumhuriyet altını da 7.660 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı dün günü yüzde 0,3 kıymet kaybederek 1.909 dolardan tamamlamasının arkasından, 1.908 dolardan işlem görüyor.

Analistler, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) beklentilerin aksine getiri eğrisi hedef bandında değişikliğe gitmemesinin arkasından piyasalarda oynaklığın arttığını söylemiş oldu.

Japon yenindeki kıymet kaybının dolar üstünden altın fiyatlarını da baskıladığını ifade eden analistler, buna rağmen ons altının 1.890 desteği üstünde tutunduğuna dikkati çekti.

Analistler, Davos Zirvesi’nden gelecek haber akışının yatırımcıların odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, veri gündeminde ise Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi ile ABD’de Üretici Fiyat Endeksi, endüstri üretimi ve perakende satışlar ın öne çıktığını kaydetti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.890 doların orta vadeli görünüm açısından tehlikeli sonuç destek konumunda bulunduğunu aktaran analistler, ihtimaller içinde yükselişlerde 1.930 ve 1.940 dolar dirençlerinin takip edileceğini bildirdi.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en minik üyesidir. Halk içinde minik altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına gore kıymet kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm genişliğinde ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki özgü altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak vasıflandırılan çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının özgü altın içinde ne olduğu kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom