Gözler EYT düzenlemesinin meclise sunulacağı tarihte: EYT yasası ne zaman çıkacak?

0

Milyonların beklediği EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesine ilişkin atılan her adım ve izahat yakından takip ediliyor. 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı EYT mevzusunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. Peki, EYT yasası ne zaman çıkacak? İşte EYT düzenlemesinde son durum…

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin ayrıntıları geçtiğimiz günlerde paylaşılmıştı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemenin iyi mi olacağını açıklamıştı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin şahıs emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlayanlarla beraber bu sayı her yıl artacak.
AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Güvenilir Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin konuştu.EYT’yle ilgili sorulara da cevap veren Akbaşoğlu, tutarsız durum olmadığını, önlerinde bir takvim bulunduğunu belirterek, “2022 bütçesi Genel Kurul’da görüşüldü. Bir bütçe takvimi kendi içinde söz mevzusu oldu. Emek harcama Bakanlığı’mız teknik emek harcamayı kendi içinde bitirip, bu mevzuyla ilgili grubumuzla temas halinde oldu. Ikimiz de milletvekillerimizle EYT’nin yasa teklifine dönüştürülmesi çalışmalarını başlattık. Bu aşamada asla kimsenin bir tereddüdü olmasın. En kısa sürede birinci gündemimiz EYT’nin yasalaştırılma sürecidir. Şubat ayında EYT’nin yasalaşacağına şahit olacağız. Martta da EYT’li kardeşlerimizin emekli maaşlarını almalarına hep birlikte tanık olacağız. Planlamamız bu yöndedir ve herhangi bir farklılık asla söz mevzusu değildir” diye konuştu.
EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları kapsıyor. Bu tarihten ilkin SGK’ya prim ödemesi olanlar düzenlemeden faydalanacak.
EYT ile ilgili hemen hemen yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an meydana getirilen müracaatlar geçerli olmayacak. Yasal süreç tamamlandıktan sonrasında başvurular, e-Devlet üstünden SGK’ye yapılacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.