Gazprom: Türkiye’de kurulacak gaz merkezi şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Rus enerji şirketi Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, Gazprom’un 2022 faaliyetlerine ilişkin yapmış olduğu açıklamada, firmanın bu yıl 412,6 milyar metreküp doğalgaz üreteceğini kaydetti.

Firmanın Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) dışı ülkelere bu yıl 100,9 milyar metreküp doğalgaz ihraç edeceğini belirten Miller, küresel doğalgaz talebinin ise bu yıl itibarıyla 65 milyar metreküp gerilediğini açıkladı.

Söz mevzusu düşüşün 55 milyar metreküple ağırlıklı olarak 27 Avrupa ülkesinde yaşandığına işaret eden Miller, “2022’nin oldukça sıkıntılı bir yıl bulunduğunu belirtmek isterim. Enerji piyasalarında tam anlamıyla topyekün değişimler yaşandı” dedi.

“ŞEFFAF VE ADİL FİYATLANDIRMA SAĞLAYACAK”

Miller, küresel doğalgaz piyasasının hızla gelişmeye devam edeceğini ve gaz tüketiminin gelecek 20 yılda yüzde 20 artacağını belirterek, “Ikimiz de elbet geleceği, yeni projelerimizi ve enerji güvenliğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

TürkAkım ve Mavi Akım doğalgaz boru hatlarının güvenilir şekilde çalışmaya devam ettiğine işaret eden Miller, şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi de Türkiye ile beraber bu ülkede bir doğalgaz merkezi projesi üstünde çalışmaya başladık. Karar iki devletin liderleri tarafınca alındı ve biz şimdiden ergonomik uygulamasına başladık. Doğalgaz merkezi, gaz piyasasında şeffaf ve adil fiyatlandırma elde edecektir.”

Miller, Çin’e kısa sürede yılda 48 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştireceklerini altını çizdi.

Moğolistan üstünden gönderilmesi planlanan hacim de eklendiğinde toplam sevkiyatın 100 milyar metreküpe ulaşmasını planladıklarını kaydetti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.