FTX’in yarattığı deprem kripto para piyasasında krize yol açtı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

2022 yılına Sam Bankman-Fried’in kurucusu olduğu kripto para platformu FTX ve yatırım şirketi Alameda Research’ün iflasları damga vurdu.

Bankman-Fried tutuklandı ve davası görülmeye başladı, sadece iflasların yarattığı depremin tesirleri kripto para ekosisteminde halen fazlasıyla hissediliyor.

Habertürk’ün haberine bakılırsa, son olarak dün Kaliforniya merkezli kripto para bankası Silvergate Capital 2022 4. çeyrek öncü mali neticelerini deklare etti.

Buna bakılırsa bankadaki kripto para mevduatları üçüncü çeyrek sonunda 11,9 milyar dolar seviyesindeyken yıl sonunda bu sayı 3,8 milyar dolara geriledi. Sert düşüşte FTX’in iflası etkili oldu. FTX, Silvergate’in mühim müşterileri içinde yer alıyordu.

718 MİLYON DOLARLIK ZARARINA SATIŞ

Söz mevzusu 3,8 milyar dolarlık mevduatın 150 milyon doları ise batkı başvurusunda bulunan müşterilere ilişkin bulunuyor. Şirket bunun yanında nakit ihtiyacı sebebiyle 5,2 milyar dolarlık tahvil sattı ve bu işlemlerden 718 milyon dolar zarar etti.

Bu gelişmelerin sonucu olarak Silvergate 200 kişiyi işten çıkarma sonucu aldı. Söz mevzusu sayı firmanın işgücünün yüzde 40’ına denk geliyor.

Açıklanan bu sonuçlar New York Borsası’nda işlem gören Silvergate hisselerinde büyük bir satışa yol açtı.

HİSSE FİYATI 12 DOLARA KADAR DÜŞTÜ

Hisselerde günlük yitik yüzde 42,7 oldu. Kasım 2021’de Silvergate hisseleri 219,8 dolara kadar yükselmişti. Dün ise 12,6 dolara geriledi. Şu demek oluyor ki zirveden düşüşü yüzde 94,3’ü buldu.

Zirvedeyken Silvergate’in piyasa kıymeti 5,87 milyar dolar seviyesindeydi. Dün itibarıyla ise 398 milyon dolara geriledi.

Kripto para aracı ve kredi kurumu Genesis Global Trading de FTX sarsıntısının hissedildiği bir başka şirket oldu.

2022 senesinde batkı eden Alameda Research ve Three Arrows Capital firmalarına kredi veren Genesis işgücünü yüzde 30 oranında azaltma sonucu aldı.

The Wall Street Journal, bünyesinde CoinDesk, Foundry, Grayscale Investments ve Luno’yu da bulunduran Digital Currency Group’un bir iştiraki olan Genesis’in batkı başvurusunda bulunmaya hazırlandığını iddia etti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom