Fransız Guyanası’nın en büyük şehri Maripasoula’da hava ulaşımı askıya alındı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Le Figaro’nun haberine bakılırsa, Fransız Guyanası’ndaki 18 bin 360 kilometrekarelik kentte kasım başlangıcında Air Guayane’a ilişik bir tayyare, iniş yapmış olduğu sırada yağmur sebebiyle kayganlaşan zeminde pistten çıkarak kaza yapmış oldu.

Ana pistin bakıma alınması ve geçici pistin uçuşlara elverişliliğinin hemen hemen onay almaması sebebiyle kente yönelik tüm tayyare seferleri müddetsiz olarak askıya alındı.

Yağışların devam etmesi sebebiyle zamanı pistin onarım ve bakım çalışmalarının 6 aydan uzun süreceği ifade ediliyor.

KENTTE HAYAT “FELÇ OLMUŞ DURUMDA”

Ulaşımın deniz araçları, uçaklarla sağlandığı kentte uçuşların askıya alınması günlük yaşamı ve ekonomik faaliyetleri sekteye uğrattı.

Maripasoula Belediye Başkanı Yardımcısı Lama Topo, uçuşların iptal edilmesinin kentteki okul, yol inşaatlarını durma noktasına getirdiğini, ekonominin baltalandığını belirtti.

Öte taraftan eğitime adım atmak için yola çıkan ortalama 50 öğretmen, uçuşların askıya alınması sebebiyle kente ulaşamazken kentte yalnız bir okulda etkinlik yürütülüyor.

Fransa’nın Cenup ABD’da yer edinen ve ana karasından ortalama 7 bin kilometre uzakta bulunan 250 bin sözü geçen Fransız Guyanası ara sıra özerklik talepleriyle gündeme geliyor ve bu amaçla sık sık protestolara sahne oluyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.