Fransa askeri harcamalar için dev bütçeyi onayladı

0


Fransa, askeri harcamalarda bir milyar avroluk artışı onayladı.

Fransız parlamentosu, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve hızla büyüyen küresel tehditler nedeniyle bu on yılın geri kalanında askeri harcamalarda milyar avroluk bir artışı onayladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yarım asrın en önemli harcama artışı olan 413 milyar avro (450 milyar dolar) harcamak için daha büyük bir bütçe için bastırdı. Para, Fransa’nın nükleer cephaneliğini modernize edecek, istihbarat harcamalarını artıracak ve daha uzaktan kumandalı silahlar geliştirecek.

Macron, “Özgürlüğümüzü, güvenliğimizi, refahımızı, dünyadaki yerimizi garanti altına almak için destek gereklidir” dedi. Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, bunu Fransa’nın 1960’larda ülkeyi dünyanın en büyük askeri güçlerinden biri haline getiren nükleer silah geliştirme çabasına benzetti.

Yeni askeri plan, hem Ukrayna’ya yardım etmek hem de Fransız ordusuna yeterli miktarda tedarik sağlamak için askeri rezervlerin sayısını ikiye katlamayı, siber savunmayı güçlendirmeyi ve silah üretim kapasitesini artırmayı gerektiriyor.

2024-2030 için yeni bütçe, 2019-2025 için 295 milyar avroluk en son askeri harcama planını üçte birden fazla aşıyor.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom