Fitch’ten Türkiye ekonomisi için büyüme tahmini – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun Mart sayısını yayınladı.

Fitch’in Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez küresel büyüme tahminini yükselttiğine dikkat çekilen raporda, söz konusu artışın Çin’in Covid-19 kısıtlamalarının ardından yeniden açılması, kriz giderici gaz piyasası ve tüketici talebinin dayanıklılığını yansıttığı belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri.

Raporda, Aralık ayı raporunda yüzde 1,4 olan küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2’ye yükseldiği, 2024 yılı büyüme beklentilerinin ise yüzde 2,7’den yüzde 2’ye çekildiği belirtildi. ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 0,4’e düştüğü bildirildi.

Raporda, Çin’in yılın başında Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasının ardından iş anketlerindeki hızlı iyileşmenin izlendiği belirtilirken, 2022’de kısıtlamalar nedeniyle gerileyen temas yoğun tüketici harcamalarının hızla toparlandığına dikkat çekildi. ancak konut sektörü zayıf seyrini sürdürdü ve ihracat yavaşladı.

ABD, AVRUPA BÖLGESİ VE ÇİN BÜYÜME TAHMİNLERİ

Aralık ayında Çin’in 2023 büyüme tahmini %4,1’den %5,2’ye, Euro bölgesi için %0,2’den %0,8’e ve ABD için %0,2’den %0,8’e revize edildi.

Fitch’in gelecek yıl için büyüme tahmini ABD için %0,8, Avro Bölgesi için %1,4 ve Çin için %4,8 oldu.

Avrupa’daki doğalgaz krizinin son aylarda hafiflediğine dikkat çekilen raporda, bu durumun Euro Bölgesi’nde büyüme beklentilerinde iyileşme sağladığı ve altta yatan enflasyonist baskıları azalttığı kaydedildi.

Yılın başındaki güçlü istihdam ve tüketim artışıyla ABD ekonomisinin yakın vadede beklenenden daha fazla ivme kazandığına dikkat çeken Bakanlık, hanehalkı gelir artışının devam ettiğini ve pandemi döneminde yaratılan tasarruf rezervlerinin maliyetleri bir süre daha taşıyacağını söyledi.

Raporda, ABD ekonomisinde gecikmeli de olsa bir resesyon beklendiği ve söz konusu resesyonun üçüncü çeyreğin sonunda başlaması gerektiği belirtiliyor.

“FED ve ECB enflasyonun kalıcı hale geleceğinden endişeli”

Raporda, Fed ve ECB’nin kalıcı enflasyon konusunda daha endişeli hale geldiği açıklanırken, ücret baskılarının kaynağı olan işgücü piyasasındaki dengesizliklerin devam ettiği hatırlatıldı.

Haziran ayında Fed faiz oranının %5,5’e, ECB’nin yeniden finansman oranının ise %4’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Raporda, parasal sıkılaştırmanın ABD talebini yavaşlatmasının beklenenden uzun sürdüğü belirtilirken, faiz artırımlarının sonunda varlıklar üzerinde baskı oluşturacağının düşünüldüğü kaydedildi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜME TAHMİNLERİ

Şubat ayındaki deprem felaketinin Türkiye’nin yakın dönemdeki ekonomik durumunu etkileyeceğinin altı çizilen raporda, yeniden yapılanma planlarına bağlı olarak üçüncü çeyrekte büyümenin hızlanmasının beklendiği vurgulandı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, 2024’te yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi. Fitch daha önce Türkiye’nin 2023 ve 2024’te yüzde 2,9 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket