Fitch’ten Avrupa’nın 3 büyük ekonomisi için uyarı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Almanya, İngiltere ve İtalya dahil olmak suretiyle büyük Avrupa ekonomilerinde 2023 senesinde gerçek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) düşüşü beklendiğini bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan meydana getirilen açıklamada, bu yıl küresel ölçekte zayıf ekonomik büyümenin ve yüksek enflasyonun finans sektörü dışındaki şirketleri negatif yönde etkileyen başlıca unsurlar içinde olduğu açıklandı.

Açıklamada, kredi derecelendirme şirketi tarafınca Şimal ABD, Avrupa Orta Doğu ve Afrika (EMEA), Asya Pasifik ve Latin ABD bölgelerinde değerlendirilen şirketlerin bu yıl itibarıyla yüzde 48’inin görünümünün kötüleştiği, geçen yıl bu oranın yalnız yüzde 1 seviyesinde olduğu bildirildi.

DARALMA BEKLENİYOR(*3*)

Avrupa’da bu yıl içinde ciddi ekonomik zorlukların öngörüldüğü belirtilen açıklamada, 2023 senesinde Almanya, İngiltere ve İtalya’nın da dahil olduğu Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde gerçek GSYH daralması beklendiği bildirildi.

SALGIN SONRASI TOPARLANMA ZORDA(*3*)

Fitch açıklamasında, “(Avrupa’da) Salgın sonrası toparlanma yavaşlıyor. Yüksek enflasyonla beraber zayıflayan talebin, bir takım sektörde kredi profillerini negatif etkilemesi umut ediliyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, küresel ekonomide zayıf gelişme beklentisine karşın geçen yıl alınan not kararları sebebiyle küresel bazda firmalar için ihtimaller içinde not hareketlerinde bu yıl halen kafi alan olduğu açıklandı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.