Fırsatçılar kiraları yüzde 400 artırdı

0

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından deprem bölgesi vatandaşları Elazığ’a akın etti. Vatandaşların daha çok TOKİ konutlarını tercih etmesi üzerine araya giren fırsatçılar, kira bedelini 800 TL’den 4 bin TL’ye çıkardı. Dolayısıyla kiralar yüzde 400 arttı.

Kahramanmaraş’ta 10 ilde meydana gelen depremlerde binlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Felaketin ardından çoğunluğu Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay’dan depremzedeler Elazığ’a akın etti. Güvenilirliği nedeniyle depremzedeler en çok devlet yapımı TOKİ evlerini tercih etti. Ancak fırsatçılar bir kez daha devreye girdi. İl genelinde kiralar artarken, bu artışların en fazla TOKİ binalarında olduğu görüldü. O dönemde deprem geçiren ve hak sahibi olarak TOKİ’den daire satın alan vatandaşlar, 800 liraya ödeyemediği daireyi 4 bin liraya kiralamaya başladı. Acımasız zamlar vatandaşlardan büyük tepkiye neden oldu. Ayrıca Elazığ Valiliği de konu ile ilgili çalışma başlattı.

“İL TİCARET MÜDÜRLÜĞÜMÜZE DE ŞİKAYET OLABİLİRLER”

Valilikten yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş merkezli depremin ardından ilimizde konut kira fiyatlarında fahiş bir artış olduğu gözlendi. Vatandaşlarımız bu fahiş fiyat artışıyla ilgili haksız yere şikayet sistemi üzerinden şikayette bulunabiliyor. diğer elektronik başvuru yöntemlerini kullanarak fiyat artışlarını (e-Devlet) yapabilirler. İl Ticaret Müdürlüğümüze de şikayette bulunabilirler.

“BU FIRSAT VE ÇILGINLIK OLAMAZ”

Deprem öncesi evin kirasının 800 ile 1000 TL arasında olduğunu söyleyen vatandaşlardan Tuban Kaya, “Depremden sonra depremzedeler Malatya’dan Elazığ’a geldi. Yani bir kalabalıktı. Kirayı 4 bin liraya çıkardıklarını öğrendik. 800 liradan 4 bin liraya çıktığı kesin değil. Böyle bir fırsatçılık ve zulüm olmaz. Tanrı aşkına, valinin eli. Gelenler canını kurtarmaya geldi. 3-4 bin lira yapmak mantıklı olur mu? Çok sayıda TOKİ yapıldı. Ama ne yazık ki kirayı 800 liradan 4 bin liraya çıkardılar”.

“SAHİPLERİNDEN SADECE TUTKU İSTİYORUM”

Ev sıkıntısı olduğunu söyleyen Tülay Ser, “Ev sahiplerine hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. Normal şartlarda 3-5 bine bin liralık ev yaptılar. Arıyoruz ve ulaşılamıyor. Nerede kalacağımızı bilmiyoruz. Allah devletimizi korusun. Hangi yöne koşacaklarını bilmiyorlar. Benim onlardan hiçbir isteğim ve beklentim yok. “Sahiplerinden sadece merhamet diliyorum” dedi.

“BU KİŞİLERİN DEPREMDEN GEÇTİKLERİNİ VE TECRÜBESİ OLDUĞUNU KİMSE SÖYLEMEZ”

Kiralarda sıkıntı olduğunu kaydeden Murat Ser, “Şimdi bunları karaborsaya koymuşlar. 3 bin lira dedi, tamam dedim. Yarın gel gör dedi. Ben de bugün aradım ücret var diyor ev ferah. Şimdi sapıyor. Herkes buna düştü. Ne alsam kar diyor. Kimse bu insanların deprem olduğunu ve sorun yaşadıklarını söylemiyor. TOKİ, evlerinde 600 lira veren evi 2 bin liraya veriyor. Bu insanlar ne yapacak anlamıyorum” dedi.

“YASAL İŞLEM YAPILACAK”

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Albayrak, “Dün Malatya’daki hemşehrilerimizi ziyaret ettik. Orada bazı arkadaşlarla buluştuk. Elazığ’ı çok iyi bir şehir ve yiğit insanları olarak biliyorduk” dedi. Ama bugün 800 liralık TOKİ evleri için 3 bin lira istiyorlar, vermiyorlar” dedi. Elazığımızın adını çıkarmayın, kötü göstermeyin. Bu iyi değil. Deprem mağduruydun, devlet sana bir apartman dairesi verdi. O dairelerin fiyatlarını düşürün. Devlet yaptı ve evler yıkıldı diye size verdi. 3 bin liraya kiralamak yazık oldu. Halkımıza sesleniyoruz. Haklarında yasal işlem yapılacaktır. Onlara da haber ver. Depremden önce doğalgazımıza yatırım yapın, oturun diyorlardı. Bugün ne oldu da kirayı 4-5 bin liraya çıkardınız? Onları inceliyoruz. Her yere sesleniyoruz. Gel bizi şikayet et Gerekirse haklarını iptal edeceğiz veya para cezası uygulayacağız. İl ticaret müdürümle istişare ettik. Bakan ne gerekiyorsa yapalım dedi. Bu zamdan geri dönsünler, yoksa gereken her şey yapılacak. Bugün 4 bin liraya kiralayanlar var. TOKİ’de 4 bin liralık daire var mı? 800 liraya kiraya veremediler. Ne oldu birdenbire 4.000 lira oldu. Bir adam bizi aradı. Malatyalı bir arkadaşımız mağdur olup Elazığ’da ev sahibine 2 bin 200 lira attı. Elazığ’a varmak üzereyken, “Kira 3 bin lira” dedi. Bunlar utanç verici şeyler” dedi.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.