Finansal Hizmetler Güven Endeksi ocakta geriledi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca ocak ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı.

Finansal sektörde etkinlik gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilmiş anket sonuçlarına gore, endeks ocakta 19,2 puan azalarak 145,7 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak suretiyle tüm alt endeksler FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan öğrenci ilişkin değerlendirmelere gore, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bundan önceki aya kıyasla zayıfladı.

GELECEK ÜÇ AYDA HİZMETLERE OLAN TALEP BEKLENTİSİ DÜŞTÜ

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler de düşüş kaydetti.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere gore, son üç ayda istihdamda artış bulunduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceli döneme kıyasla güçlendi, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise zayıfladı.

Karlılığa ilişkin değerlendirmelere gore, son üç aydaki karlılıkta artış bulunduğunu bildirenler lehine olan seyir bir önceki döneme kıyasla zayıflarken, gelecek üç aydaki karlılıkta artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir azalış bekleyenler lehine döndü.

Ocak ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına gore “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe itimat endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Destek Faaliyetler” sektörlerinde bundan önceki aya gore sırasıyla 21,1 ve 8,9 puan azaldı, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (mecburi toplumsal güvenlik hizmetleri hariç)” sektöründe ise 24,1 puan artış kaydetti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom