Fed tutanaklarında kısıtlayıcı para politikası vurgusu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Merkez Bankası (Fed), 31 Ocak – 1 Şubat tarihleri ​​arasında düzenlediği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarını yayınladı.

Politika faizinin 25 baz puan artırılarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan %4,50-4,75 aralığına çekildiği son toplantı tutanakları, neredeyse tüm Fed yetkililerinin faiz indirimi konusunda mutabık kaldığını gösterdi.

Tutanaklarda, “Toplantıda bulunan yetkililerin neredeyse tamamı, federal fon oranı için hedef aralığın 25 baz puan artırılmasının uygun olduğu konusunda hemfikir oldu” denildi. ifadesi yer aldı.

Fed tutanaklarında, bu yetkililerin çoğu, faiz artırımlarının hızını daha da yavaşlatmanın, ekonominin maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine doğru ilerlemesini daha iyi değerlendirmelerine olanak tanıyacağını belirtti.

Son toplantıda çok sayıda yetkilinin faiz oranının 50 baz puan artırılmasından yana olduğu ve bu yetkililerin zamanında fiyat istikrarına yönelik risklere ilişkin görüşleri dikkate alındığında daha büyük bir artışın faiz getirisini artıracağı tutanaklara kaydedildi. yeterince kısıtlayıcı bir duruş sergileyebileceklerine inandıkları seviyelere yaklaştırmaktadır.

ENFLASYONA YÖNELİK YÜKSELEN RİSKLER DEVAM ETMEKTEDİR

Tutanaklarda, enflasyonun hala uzun vadeli hedefinin oldukça üzerinde olduğuna dikkat çekilirken, Fed yetkililerinin genel olarak enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin politika görünümünü şekillendirmede önemli bir faktör olmaya devam ettiğini ve sıkı bir politika izlenmesi gerektiğini söylediğine dikkat çekildi. risk yönetimi açısından enflasyon açıkça yüzde 2’ye düşene kadar sürdürülür.

Tutanaklarda, bazı yetkililerin, yeterince kısıtlayıcı olmadığı ortaya çıkan bir politika duruşunun son dönemde enflasyonist baskıların hafifletilmesinde kaydedilen ilerlemeyi durdurabileceğini ve bunun da enflasyonun uzun süre %2’lik hedefin üzerinde kalmasına yol açabileceğini vurguladığı belirtildi.

Tutanaklarda, yetkililerin, Komite’nin geçen yıl boyunca para politikasını yeterince sıkılaştırıcı bir duruşa kaydırmada önemli ilerleme kaydettiği konusunda hemfikir olduğuna dikkat çekildi.

Banka açıklamasında, para politikası sıkılaştırmasının kümülatif etkisinin enflasyonist baskıları hafifletmeye başladığına dair işaretler olmasına rağmen, enflasyon %2’lik uzun vadeli hedefin oldukça üzerinde ve istihdam piyasası sıkı olmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.