Fed tutanakları yayımlandı: 2023’te faiz indiriminin uygun olacağı öngörülmüyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ilişkin tutanaklar, banka yetkililerinin enflasyonla mücadelede kesin bulunduğunu ve daha çok ilerleme kaydedilene kadar faiz oranlarının yüksek kalmaya devam edeceğini ortaya koydu.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 13-14 Aralık 2022’de düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Siyaset faizinin 50 baz puan artışla 15 senenin en yüksek seviyesi olan yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, Fed’in faiz oranlarını bir süre daha yüksek seviyelerde tutacağının sinyalini verdi.

Enflasyon “kabul edilemez” derecede yüksek seyrederken kısıtlayıcı para politikasının izlenmesinin öneminin vurgulandığı tutanaklarda, “Üyeler genel olarak, gelen veriler, enflasyonun yüzde 2’ye doğru devamlı bir düşüş yolunda olduğuna dair itimat verene kadar kısıtlayıcı bir siyaset duruşunun sürdürülmesi icap ettiğini gözlemlediler, bu birazcık süre alacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Tutanaklarda, Fed yetkililerinin enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürme mevzusundaki kuvvetli taahhütlerini yineledikleri kaydedildi.

2023’TE FAİZ İNDİRİMİNİN UYGUN OLACAĞI ÖNGÖRÜLMÜYOR

Faiz artışlarındaki yavaşlamanın, Komitenin fiyat istikrarı hedefine yetişme kararlılığında herhangi bir zayıflama göstergesi olmadığının açıkça iletilmesinin önemi vurgulanan tutanaklarda, “Hiçbir üye, federal fon oranı hedef aralığını 2023’te düşürmeye başlamanın uygun olacağını öngörmedi.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Tutanaklarda, “Kalıcı ve kabul edilemez derecede yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, birkaç üye, tarihsel deneyimin para politikasını zamanından ilkin gevşetmeye karşı uyarıda bulunmuş olduğu yorumunu yapmış oldu.” ifadesi yer aldı.

Komite üyelerinin genel olarak enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü risklerin siyaset görünümünü şekillendiren mühim bir unsur olmaya devam ettiğini belirttiği aktarılan tutanaklarda, “Hem enflasyon hem de gerçek ekonomik etkinlik görünümüne ilişkin artan belirsizliğin ışığında, bir çok üye, politikayı daha kısıtlayıcı bir duruşa geçirirken esnekliği ve opsiyonelliği koruma gereğini altını çizdi.” değerlendirmesine yer verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom