FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? (2022 FED yıl sonu faiz kararı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

FED faiz kararı, piyasaları yakından takip eden yatırımcılar tarafınca sorgulanıyor. Küresel piyasaların yakından takip etmiş olduğu FED yıl sonu faiz kararı öncesinde, siyaset faizinin artırılıp artırılmayacağı merak ediliyor. Peki, FED faiz kararı ne süre, saat kaçta açıklanacak?

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN?

FED’in sitesinde yer edinen toplantı takvimine nazaran, bir sonraki faiz kararını toplantı zamanı belli oldu.

Buna nazaran; FED faiz kararı toplantısı 13-14 Aralık tarihlerinde yapılacak. Aralık toplantısında FED yeni yıldaki ekonomik öngörülerini açıklayacak.

14 Aralık akşamı saat 21.30’da ise FED Başkanı Jerome Powell basın toplantısı düzenleyerek öngörülerini belirtecek.

POWELL’DAN FAİZ AÇIKLAMASI

Faiz artırım hızını ise yavaşlatabileceklerini belirten Powell, “Enflasyonu düşürmeye kafi gelecek sıkılaşma düzeyine yaklaşırken, faiz artış hızımızı birazcık yumuşatmak mantıklı. Faiz artış hızımızı yavaşlatmamızın zamanı aralık toplantısında gelebilir.” diye konuştu.

Powell, “Enflasyonu denetim edebilmek için faizi daha ne kadar artırmamız gerekeceği ve para politikasını ne kadar süre kısıtlayıcı şekilde tutacağımız, faiz artırım mevzusundaki yavaşlamaya ilişkin zamanlamadan fazlaca daha mühim.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

EKİM AYI FED FAİZ KARARI NE OLDU?

ABD Merkez Bankası (Fed) Ekim ayı faiz kararını deklare etti. Fed, siyaset faizini beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırarak yüzde 3,75 ile 4 aralığına yükseltti. Banka, böylece üst üste dördüncü kez 75 baz puan artışa gitmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom