FED faiz kararı ne zaman? Powell’dan faiz sinyali (2022 FED yıl sonu faiz toplantısı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

FED faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. Binlerce yatırımcının yakından takip etmiş olduğu FED kararları, altın ve dolar yatırımlarını etkileyebiliyor. Peki, FED’in yıl sonu faiz kararı ne vakit açıklanacak?

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN?

FED’in sitesinde yer edinen toplantı takvimine bakılırsa, bir sonraki faiz kararını toplantı zamanı belli oldu.

Buna bakılırsa; FED faiz kararı senenin son FED toplantısı 13-14 Aralık tarihlerinde yapılacak. Aralık toplantısında FED yeni yıldaki ekonomik öngörülerini açıklayacak.

14 Aralık akşamı saat 21.30’da ise FED Başkanı Jerome Powell basın toplantısı düzenleyerek öngörülerini belirtecek.

POWELL’DAN FAİZ AÇIKLAMASI

Faiz artırım hızını ise yavaşlatabileceklerini belirten Powell, “Enflasyonu düşürmeye kafi gelecek sıkılaşma düzeyine yaklaşırken, faiz artış hızımızı birazcık yumuşatmak mantıklı. Faiz artış hızımızı yavaşlatmamızın zamanı aralık toplantısında gelebilir.” diye konuştu.

Powell, “Enflasyonu denetim edebilmek için faizi daha ne kadar artırmamız gerekeceği ve para politikasını ne kadar süre kısıtlayıcı şekilde tutacağımız, faiz artırım mevzusundaki yavaşlamaya ilişkin zamanlamadan oldukca daha mühim.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

EKİM AYI FED FAİZ KARARI NE OLDU?

ABD Merkez Bankası (Fed) Ekim ayı faiz kararını deklare etti. Fed, siyaset faizini beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırarak yüzde 3,75 ile 4 aralığına yükseltti. Banka, böylece üst üste dördüncü kez 75 baz puan artışa gitmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.