Fed Başkanı’ndan “faiz artış hızı yavaşlayabilir” mesajı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadelenin uzun bir süre daha devam edeceğini belirterek, “Enflasyonu düşürmeye kafi gelecek sıkılaşma düzeyine yaklaşırken faiz artış hızımızı birazcık yumuşatmak mantıklı. Faiz artış hızımızı yavaşlatmamızın zamanı aralık toplantısında gelebilir.” dedi.

Powell, fikir kuruluşu Brookings Enstitüsünce düzenlenen Ekonomik Görünüm, Enflasyon ve İş Gücü Piyasası” başlıklı görüşmede konuştu.

“ENFLASYON KONUSUNDA DAHA YOLUMUZ VAR”

Para politikasında aşırı sıkılaştırma yapmak istemediklerini vurgulayan Powell, “Sadece enflasyon mevzusunda daha yolumuz var. Geçmişteki tecrübeler, para politikasını fazla erken yumuşatmamak gerektiği mevzusunda bizleri uyarıyor ve ikimiz de enflasyonu hedeflenen seviyeye düşürene kadar yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu

Ekonomiye ilişkin bazı verilerin enflasyonun gelecek yıl yavaşlayacağına işaret ettiğini özetleyen Powell, “Gene de fiyat istikrarını yeniden sağlamak için uzun bir yolumuz var. Sıkı para politikası ve daha yavaş büyümeye karşın, enflasyonun yavaşladığına dair somut bir ilerleme görmedik.” dedi.

“YAVAŞLATMANIN ZAMANI ARALIK TOPLANTISINDA GELEBİLİR”

Faiz artırım hızını ise yavaşlatabileceklerini belirten Powell, “Enflasyonu düşürmeye kafi gelecek sıkılaşma düzeyine yaklaşırken, faiz artış hızımızı birazcık yumuşatmak mantıklı. Faiz artış hızımızı yavaşlatmamızın zamanı aralık toplantısında gelebilir.” diye konuştu.

Powell, “Enflasyonu denetim edebilmek için faizi daha ne kadar artırmamız gerekeceği ve para politikasını ne kadar süre kısıtlayıcı şekilde tutacağımız, faiz artırım mevzusundaki yavaşlamaya ilişkin zamanlamadan fazlaca daha mühim.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom