Fed Başkanı Powell’dan faiz mesajı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Washington Ekonomi Kulübü’nde katıldığı bir etkinlikte para politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında verilen mesajlara değinen Powell, “Ekonomimizin yaklaşık dörtte birini oluşturan mal sektöründe enflasyonla mücadele süreci, enflasyonu düşürme süreci başladı. Daha gidilecek çok yol var. Bunlar enflasyondaki düşüş için çok erken aşamalar.” dedi. Powell, hizmetler sektöründe enflasyonda düşüşün henüz görülmediğini kaydetti.

Enflasyonla mücadele sürecinin biraz zaman alacağını vurgulayan Powell, sürecin sorunsuz olmayacağını ancak muhtemelen inişli çıkışlı olacağını söyledi. Powell, “Daha fazla oran artışı yapmamız gerekeceğini düşünüyoruz” dedi. dedi.

İSTİHDAM İLİŞKİSİ İÇİN “ÇOK GÜÇLÜ” DEĞERLENDİRME

Geçen hafta açıklanan Ocak ayı istihdam raporunun “çok güçlü” olduğunu söyleyen Powell, “Bu kadar güçlü olmasını beklemiyorduk” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Powell, güçlü istihdam raporunun enflasyonla mücadele sürecinin neden uzun süreceğini düşündüklerini gösterdiğini kaydetti.

Faiz artırımlarının devam etmesinin uygun olacağını düşündüklerini yineleyen Powell, “Enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye indirecek kadar sıkı bir politika duruşu elde etmeye çalışıyoruz ve bunu henüz başardığımızı düşünmüyoruz” dedi. .” değerlendirmesini yaptı.

Powell, veriler beklenenden güçlü gelmeye devam ederse faiz oranlarının daha da artması gerekebileceğini söyledi.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ 2023

Enflasyondaki yüzde 2’ye düşüşün önümüzdeki yıl da devam edeceğini söyleyen Powell, “2023 yılının enflasyonda önemli düşüşlerin olacağı bir yıl olmasını bekliyoruz.” dedi.

Sabırlı olunması gerektiğine vurgu yapan Powell, faiz oranlarını bir süre daha sıkı tutmayı gerekli hissettiğini söyledi.

Fed Başkanı Powell, “Ekonomi güçlü olduğu için iş piyasası güçlü. İstihdam piyasasının zayıfladığını görmeden önce enflasyondaki düşüşün başladığını görebilmemiz iyi.” dedi.

Bankanın bilançosunu “pasif olarak” 8,4 trilyon dolar küçülttüğünü söyledi.

FED’İN BÜTÇE PARÇALAMASINDA SON DURUM

Fed’in bilanço küçültme sürecine değinen Powell, bankanın mevcut bilançosunun 8,4 trilyon dolar olduğunu kaydetti.

Powell, bankanın “birkaç yıl” sürmesi beklenen bilançosunu “pasif” bir şekilde küçültme sürecinde olduğunu söyledi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü açıklanan verilere göre, ülkede tarım dışı işler Ocak ayında beklentilerin üzerinde 517 bin kişi arttı ve işsizlik oranı, Mayıs 1969’dan bu yana en düşük seviye olan yüzde 3,4’e geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.