Fed Başkanı Powell’dan faiz artışında yavaşlama mesajı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını deklare etti. Fed, senenin son toplantısında faizi 50 baz puan artırdı. Art arda 7. kez faiz artıran Fed, siyaset faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in siyaset faizini 50 baz puan artırmasının peşinden basın toplantısı düzenledi.

Yıl süresince para politikası duruşunu sıkılaştırmak için kuvvetli adımlar attıklarını anımsatan Powell, “Fazlaca mesafe kat ettik ve şimdiye kadarki süratli sıkılaşmamızın tüm tesirleri hemen hemen hissedilmedi. Buna karşın daha meydana getirecek oldukca işimiz var.” dedi.

Powell, büyümedeki yavaşlamaya karşın iş gücü piyasasının son aşama sıkı kalmaya devam ettiğini söyledi.

“HALA GİDECEK YOLUMUZ VAR”

Ekim ve kasım ayı enflasyon verilerinin aylık fiyat artış hızında sevinç verici bir düşüş bulunduğunu gösterdiğini belirten Powell, “Enflasyonda gerilemeye ilişkin daha net kanıtlar görmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Powell, parasal sıkılaşmanın bilhassa enflasyon üstündeki etkilerinin tam anlamıyla hissedilmesinin süre alacağını kaydetti.

Faiz artış hızında yavaşlamaya gittiklerine işaret eden Powell, “50 baz puan hala tarihsel olarak büyük bir artış ve hala gidecek yolumuz var.” ifadelerini kullandı.

Powell, “Bugünden sonrasında faiz oranlarını ne hızla artırdığımız değil, nereye kadar artırdığımız ve orada ne kadar kalacağımız mühim.” dedi.

Jerome Powell, “Gelecek görüşmede daha yavaş bir faiz artırımına gitmek mantıklı görünüyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Enflasyonun sürdürülebilir bir halde yüzde 2’ye düştüğüne güvenli olana kadar faiz indirimini düşünmeyeceklerini belirten Powell, “Fiyat istikrarını tekrardan sağlamak, muhtemelen bir süre daha kısıtlayıcı bir siyaset duruşu sürdürmeyi gerektirecek.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.