Eyüp Esen: “2022 yılı 129 milyar dolarlık mobil uygulama harcamalarıyla kapanabilir” – Son Dakika Teknoloji Haberleri

0

Aralık ayı pek fazlaca sektörde bundan önceki senenin özetlerinin ve gelecek yıla ilişkin öngörülerin paylaşılmasıyla başladı. Bu kapsamda mobil uygulama analitikleri alanında etkinlik gösteren data.ai, 2022 özetini ve 2023 tahminlerini yayımladı.

2022’ye dair veriler, mobil uygulama indirmelerinin bundan önceki yıla kıyasla %9 arttığını gösterirken, raporda 2022’deki toplam mobil uygulama harcamalarının 129 milyar dolara ulaşabileceği açıklandı. Bu harcamaların 83 milyar dolarının App Store’da gerçekleştirildiği ifade edilirken, Android uygulamalar 2022’de üreticilerine 46 milyar dolar kazandırdı.

2022 ve 2023 mobil uygulama trendlerini değerlendiren Growing Business Center Kurucusu Eyüp Esen, “Küresel ekonomik gelişmelerin tesirleri mobil uygulama harcamalarına yansısa da, 2022 mobil ekosistem için mühim bir yıl oldu. Bugün pek fazlaca iş süreci dijitalde yürüyor. Tüketiciler, birçok ihtiyacını mobil uygulamalardan karşılıyor. Bu durum gelecek yıllarda değişmeyecek ve mobilin yükselişi devam edecek” dedi.

MOBİLDE OYUNLAR LİDERLİĞİNİ KORUYOR

App Annie ismiyle de malum data.ai tarafınca paylaşılan 2023 öngörülerinde 14 mobil uygulamanın, mağaza harcamalarında 2 milyar dolar barajını aşacağı belirtilirken, bu uygulamalarının 11’inin mobil oyun olacağına dikkat çekildi.

Beklentilerin 2023’te mobil oyun harcamalarının 107 milyar dolar seviyesinde seyredeceğini gösterdiğini söyleyen Eyüp Esen, “ABD’nin meşhur yatırım bankalarından Morgan Stanley, tarihsel olarak tüketicilerin durgunluk dönemlerinde dahi video oyunlarına harcama yaptığını söylüyor. Bugün oyun ve eğlencenin merkezini oluşturan mobil sektörü de ekonomik dalgalanmalara karşın dayanıklılığını koruyor. Oyunların yanı sıra 2022’nin indirme şampiyonları içinde Instagram, Feysbuk, Snapchat, WhatsApp benzer biçimde toplumsal ağlar yer ediniyor. Aylık etken kullanıcı sayısında başı TikTok çekerken, onu Instagram ve Telegram izliyor. Toplumsal medya platformları, dijital dünyada sosyalleşmenin, kontakt kurmanın merkezinde yer ediniyor” diye konuştu.

Eyüp Esen

2028’DE MOBİLDE HARCANAN ZAMAN 6 TRİLYON SAATİ AŞACAK

data.ai tarafınca piyasaya çıkan öngörülerin 2028’e gelindiğinde mobilde harcanan dönemin 6 trilyon saati aşacağını gösterdiğini hatırlatan Growing Business Center Kurucusu ve video içerik üreticisi Eyüp Esen, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Bağlantı teknolojileri geliştikçe mobil platformların popülaritesi de artıyor. Mobil, her geçen yıl alışverişin, eğlencenin, iletişimin merkezinde yer ediniyor. Bu kadar süratli büyüyen bir sektörde kullananların hakkaten işlerine yarayacak uygulamaları bulması da zorlaşıyor. Bu aşamada, Growing Business Center çatısı altında, “Mobil Uygulama Videoları” adlı kanalımızda ürettiğimiz mobil uygulama odaklı video içeriklerle kullananların hakkaten kullanışlı olan mobil uygulamalara erişmesini olanaklı hale getiriyoruz. Mobil uygulama videoları kanalımızda 7-8 değişik konseptte yayımladığımız içeriklerimizle kullananların mobil dünyaya dair başvurabilecekleri nitelikli bir rehber olmayı hedefliyoruz. Bankacılıktan yatırıma, görsel düzenlemeden market teslimatına, mağazalardan indirilebilen uygulamaları detaylı bir şekilde inceleyerek, kullananların en fazlaca gerekseme duydukları mobil uygulamaları kolayca seçmelerine destek olmak istiyoruz.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom