EYT’de son durum: EYT ne zaman çıkacak, şartlar neler olacak?

0

Milyonlarca kişinin gözü kulağı emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde. Son gelişimleri merak eden vatandaşlar, meydana getirilen açıklamaları yakından takip ediyor. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, EYT düzenlemesi hakkında 5 puan formülünü gündeme getirdi. Peki, EYT ne zaman çıkacak, şartlar neler olacak?

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde geri sayım sürüyor. İlk etapta ortalama 1,5 milyon kişinin faydalanacağı düzenlemeyle için emek harcamalar devam ediyor. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, aralık ayında çözülmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT) ilgili de mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.
Bakan Alim emekliliğe hak kazanılacak olan zamanı açıklayan Alim, “EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç zamanı geriye çekilemez. Bunlar sadece noksan prim gün sayısını tamamlamak suretiyle yapılır. Şu demek oluyor ki o noksan kalan prim gün sayısını telafi eder. Fakat işe başlangıcı geri çekmez. Öyleki bir şey yok.” dedi.
Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, düzgüsel çalışanlara bakılırsa primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirten Bakan Alim, buna çözüm olarak, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete düzgüsel çalışandan daha çok prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Şu demek oluyor ki işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana toplumsal güvenlik destek primi vereceğiz.” açıklamasında bulunmuş oldu.
Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden ilkin olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (adam için 25, hanım için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (hanım için 58, adam için 60 yaş) getirildi.8 Eylül 1999’dan ilkin sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine bakılırsa kademeli olarak sağlandı. Netice olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) beraber sağlanması aranmaya başladı.EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden ilkin olup, emeklilik için ihtiyaç duyulan yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını elde etmiş olmak gerekiyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom