EYT yasa teklifi bugün Meclis’e sunuldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilik yaşı tasarısının detaylarını açıkladı.

“BONUS GÜNÜNÜ DOLDURANLAR CANSIZ EMEKLİ OLABİLİR”

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu yaptığı açıklamada kısaca şunları söyledi;

“Emekli olacak yaşta olanlar için yasal düzenleme yapacağız dedik. Bunu 2021’de 2022 bütçesini görüşürken dile getirdik. Bugün AK Parti, Cumhur İttifakı gibi arkadaşlarımız ‘mevzuat teklifimizi’ sunuyorlar. AET Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına hayırlı olsun.

5 milyon çalışanı ilgilendiren AET yönetmeliğini Meclis Başkanlığı’na sunduk.

4 maddeden oluşan bir teklif. Teklif, uygulanması basit ve hakları en genel şekilde genişleten açık, net bir hüküm içermektedir.

Primli çalışma gün ve saatlerini tamamlayanlar emekli olur.

Emekli olan çalışana 5 destek ödülü puanı verilecektir.

Alt işverenlikten kadroya geçenlerde emeklilik şartı kaldırılıyor.

Bugün teklifimizi dile getirdiğimiz gibi Cuma günü son toplantımızı gerçekleştirdik. Sabahtan başlayarak sunum için hazırladılar. 4 maddeden oluşan teklif Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu süreçte yaklaşık 5 milyon kişiyi etkileyecek. 2 milyon 250 bine yakın insanımız 2023’te emekliliği hak edecek.

Yürürlükteki mevzuata göre çalışma saatlerini bitiren çalışanlar yaş şartı aranmaksızın emekli maaşından yararlanabilecek. Önerimizi bu hafta planın Bütçe Komisyonunda tartışmayı planlıyoruz.

Hızlı geçmesi için başka herhangi bir ekleme yapmadan sadece AET yönetmeliği ile ilgili maddeleri içermektedir. En geç salı veya çarşamba günü Genel Kurul’da yayımlanmasını bekliyoruz. Şubat ayında yürürlüğe girecek. Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak.

Yürürlükteki mevzuata göre, emeklilik başvurularının yapıldığı tarihi takip eden ayın başından itibaren emekli maaşına hak kazanırsınız. Mart ayından itibaren Şubat ayında başvuran tüm emekliler maaşlarını Mart ayında alma seçeneğine sahip olacak.

AET üyelerinin daha düşük maaş alacağı iddiası bir çarpıtmadır. AET üyelerinin daha düşük maaş alması mümkün değildir. En düşük emekli maaşının 5 bin 500 lira olduğunu Cumhurbaşkanımız paylaştı. Kimse bundan daha düşük maaş alamaz. Bu konuda farklı bir değerlendirme yanlıştır.

Tüm bakanlıklarda, kurum ve kamu kuruluşlarında, Belediyelerde, Özel İllerde ve bağlı şirketlerde taşeronluktan şahıs işçiliğine geçen arkadaşlarımız bu sorunun kapsamına girmektedir.

Zorunlu emeklilik olmayacak. İsteklerinize bağlıdır. Yaş şartını kaldırıyoruz. İkramiye gün sayısını ve çalışma saatlerini tamamlamış olan taşeron işçiliği geçen arkadaşlarımıza çalışma imkanını bırakıyoruz.

Yürürlükteki mevzuat dediğimde çok açık. Bu bağlamda, hangi statüde olursanız olun ve geçerli olan prim numarası için yaş şartını kaldırıyoruz.

Bu kanunda kıdem tazminatına ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu bağlamda işçi ve işverenlerimizin şikayetlerini gidermek amacıyla ekonomik model dinamiğinin devamı için KGF destekli kredilerle işçilerimizin kıdem tazminatlarını doğrudan hesabına yatıracak model üzerinde çalışma yapılmıştır. kesintisiz doluluk esas alınmıştır.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.