EYT son durum: EYT ne zaman çıkacak, tarih belli oldu mu? (EYT ile ilgili gündemden son haberler)

0

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında gündemden son haberler yakından takip ediliyor. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren EYT yasasının ne zaman çıkacağı ve kimleri kapsayacağı araştırılan mevzular içinde yer ediniyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, EYT yasası hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu. Peki, EYT ne zaman çıkacak, tarih belli oldu mu?

EYT yasasının ne zaman çıkacağı birçok şahıs tarafınca takip edilmeye devam ediyor. 1999 öncesi sigortalı olan vatandaşlar için emeklilik fırsatı olan EYT yasasıyla ilgili geri sayım başladı. Mevzuyla ilgili hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yasayla ilgili tarih verdi. İşte EYT’de son durum
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarih verdi. Bakan Oktay açıklamasında, “EYT ile ilgili problemi söz verdiğimiz benzer biçimde yıl bitmeden 1-2 hafta içinde çözeceğiz” ifadelerinde bulunmuş oldu.Buna nazaran; Meclis tatile girmiş olduğu için EYT düzenlemesi en erken 3 Ocak salı gününden itibaren görüşülebilir. Şu demek oluyor ki EYT yasasının 2023 Ocak ayı itibariyle açıklanması planlanıyor.
EYT düzenlemesi ocak ayında ele alınsa bile kapsama giren EYT’liler 1 Ocak 2023 itibarıyla emekli olabilecek. Düzenlemenin ocakta ele alınması bu durumu etkilemeyecek.
Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığın bütçe görüşmelerinde EYT düzenlemesine ilişkin izahat yapmıştı.”En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” diyen Bakan Alim şu ifadeleri kullanmıştı:”Komisyonda, bugün yaş şartı olmasaydı haziran ayına nazaran ne kadar insan emekli olabilirdi onu açıklamıştım. 1 milyon 600 bine yakındı. Bugün bu sayı birazcık daha yükselmiş bulunuyor. Ocak ayında birazcık daha yükselecek. Dolayısıyla söylediğim benzer biçimde, tüm verileri elimize alıp gerçekçi bir emek harcama yapmamız lazım. Hususi sektöre yansıyacak yükün, kamuya yansıyacak yükün hepsini ortaya çıkardıktan sonrasında tüm kamuoyuyla paylaşacağım.”
Cumhurbaşkanı Reep Tayyip Erdoğan EYT’yle ilgili geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, “2023’e bu mevzuyu masamızın üstünden kaldırarak girelim diyoruz. Emek verme bu istikamette devam ediyor. İnşallah güzel bir neticeye varır ve böylece de adımı atarız” demişti.
EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları kapsıyor.1999’daki düzenleme öncesi erkeklerde 25 yıl sigortalılık ve 5400 prim günü, hanımlarda 20 yıl sigortalılık ve 5000 prim gününü tamamlayanlar yaşa bakmadan emekli olabiliyordu. Sadece 8 Eylül 1999’daki yasa sonrası emeklilik yaşı 58’e kadar terfi etti.
EYT düzenlemesine ilişkin emek harcamalar devam ederken son olarak yaş şartı tartışıldı.Beştepe’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında geçen hafta bir toplantı yapılmış oldu. Toplantıya Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim ile Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı.Görüşmede ‘EYT’de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir’ görüşü çıktı. Buna nazaran hanımlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi. Sadece yaş sınırı gelip gelmeyeceği mevzusunda net bir karar alınmadı.Düzenlemeyle ilgili çalışmalara hemen hemen son şekli verilmedi. Çalışmanın tamamlanmasının peşinden düzenlemenin ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom