EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmi 50 milyar liraya çıkarıldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Malatya 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir tekstil fabrikasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.

Toplantının sonunda televizyon kameraları karşısına geçen Bakan Nabati, deprem sonrası atılan adımlar ve verilen destekler hakkında bilgi verdi.

EYT GARANTİLİ UZUNLUK FAYDA HACMİ İKİ KAT

Nebati, emekli aylığına (EYT) ilişkin düzenlemenin yükünü hafifletmek için daha önce açıkladıkları Hazine destekli KGF paketinde bu kapsamdaki kıdem ve kefalet miktarını 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkardıklarını açıkladı. iş dünyası

Nabati, hükümet olarak vatandaşları, sanayicileri, tüccarları, girişimcileri, ihracatçıları ve çiftçileri her konuda desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

“YENİ UYGULAMAYI DASK’TA HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı olan binalar için sigortalının ihbarını beklemeden ilk 24 saatten itibaren tazminat ödemeye başladıklarını hatırlatan Nebati, şöyle devam etti:

“Bu alandaki ödemelerimiz tarım sigortalarındakinin kat kat üzerinde ve şu anda 3 milyar lirayı buluyor. Şimdi de yaklaşık 80’i oluşturan hafif hasarlı evlerimizin ödemelerini hızlandırmak için DASK tarihinde yeni bir uygulamaya başlıyoruz.” Aldığımız ihbarların yüzdesi – Devletten kolayca alabilecekleri hasar belgelerini web sitesi üzerinden DASK’a ibraz eden sigortalılarımıza hasar ödemeleri 72 saat içinde yapılacaktır.

Depremde işini kaybeden vatandaşlarımızın da haklarını koruyoruz. Sigortalılarımızın çalışma hayatından uzakta olabileceği bu geçici dönemde, bölgesel kriz ve iş akdi feshinin yasak olması nedeniyle kısa çalışma ödeneği başvurularını almaya başladık. Olağanüstü hal ilan edilen illerde kısa çalışma ödeneği alma şartlarını sağlayamayanlara da nakdi ücret desteği sağlayacağız.

YURT DIŞINDAN YARDIM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem bölgesinde yurt dışından alınan yardımlar hakkında da bilgi verdi.

Çavuşoğlu, bugüne kadar yurt dışından 211 bine yakın çadır getirdiğini belirterek, “Şu ana kadar yurt dışından 4 bin 160 konteyner geldi. 4 bine yakın konteyner daha gemilere binmek üzere. Öte yandan tabii ki NATO’nun da 4 bin çadırı var.” Antakya ve İskenderun’da insanlar, biliyorsunuz bir yaşam şehri kurdu, 4 bin kişilik ikinci bir yaşam şehri için düğmeye bastık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Uluslararası Kurban Bağışçıları Konferansı’nın düzenleneceğini belirterek, “Avrupa Birliği ve görevdeki Cumhurbaşkanı İsveç’in ortak girişimiyle bu konferans 20 Mart Pazartesi günü yapılacak. video konferansa katılın.” o ifadeleri kullandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.