Evde Verimli Çalışmanın Yolları

 

Corona virüsü salgınına karşı birçok şirket hızla evden çalışma kararı aldı. Çoğu şirket ve çalışanlar için yeni bir deneyim olan evden çalışma uygulamasının ne zamana kadar süreceği şimdilik belli değil. Bu süreçte uzaktan çalışırken nasıl verimli olabiliriz;

Evde Rahat Olun ama Özensiz Olmayın

Evde çalışmak esnek ve rahat olma açısından oldukça avantajlı. Evde çalışırken tabiki de takım elbise giyip çalışma ortamı oluşturun demiyoruz tabikidi kendimizi daha rahat hissettirecek şekilde giyinebiliriz ama pijamalarlada durmamız gerekir. Ayrıca sabah video toplantılarında hazır ve şık giyinmiş insanları görmek hepimize iyi gelecektir.

iş planı oluşturun ve uygulayınBir Program Belirleyelim ve Uyalım

Planlı çalışmak bizi verimli ve disipilinli çalışmaya iter. Çalışma saatlerimizle kişisel ev saatimizi ayırmamız önemli. Şeffaflık için yöneticilerinize evden çalışırken çalışma saatinizin hangi aralıkta olduğunu söylemelisiniz.
Günlük planı en doğru şekilde yapmak için birkaç ipucu:
Gün ve hafta boyunca hedeflerinize varmak için yapmanız gerekenleri gözden geçirerek güne başlayın,
İş rutinlerinize devam ettirmek için haftalık planlama yapabilir, gelen görev veya sorumlulukları takip ederek planlamaya devam edebilirsiniz.
Her birinin alacağı zamanı, karmaşıklığını ve etkisini anlayarak işlerinize öncelik verin,
Belirli aralıklarla yöneticinize ve diğer ekip üyelerine önemli durum güncellemeleri yapın,
Beynimiz ve bedenimiz için düzenli molalar vermediğimizde sağlığımız ve üretkenliğimiz durumdan olumsuz etkilenir. Beyin de diğer kaslara benzer ve dinlenmesi gerekir.

Kendimize çalışma ortamı oluşturalım

Eğer mümkünse, çalışmak için evinizde ayrı bir alan ayırmanız en iyisi. Çok hızlı bir şekilde ev ortamında çalışmaya başladığımız için bu herkes için ayrı bir oda ayırmak şeklinde mümkün olmayabilir; ancak en dikkat dağıtıcı unsurlardan arınmış bir çalışma ortamı yaratmak hepimiz için şart. Evini paylaştığın insanlar senin iş koşulların ve rutininden haberdar olsun. Böylece hem sizinle ne zaman iletişime geçebileceklerini bilirler hem de ev işleri için birlikte daha etkili bir iş bölümü yapabilirsiniz.

video konferans yönetimiGörüşmelerimizi Video Konferans Araçlarıyla Yapalım

Zaten neredeyse izole edilmiş bir atmosferde çalışıyoruz… Karşımızdaki müşteri ve muhataplarımızın da aynı durumda olduğunu unutmayalım. Telefonla iletişim yerine mümkün olduğu kadar video konferans araçlarını kullanmamız yüz yüze iletişimin sağladığı avantajları kaybetmeden iletişim kurmamızı sağlayacaktır. Üstelik dosya ve ekran paylaşma imkanlarıyla telefonda ifade edilmesi güç konuların, her iki taraf için de net bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak işlerimizi kolaylaştırabiliriz.

 

Aşırı Yüklenmeden Kaçınalım

Çalışma ve ev ortamının iç içe geçmesi, sınırların ve molaların belirsizleşmesine yol açabilir. Ancak çok uzun saatler diliminde çalışmak verimli çalıştığınız anlamına gelmez ve negatif durumda yaratabilir. Dikkat bozukluğundan kaçınmak için yukarıda bahsettiğimiz çalışma ortamı ve iş planına sağdık kalmak oldukça önemli.Ne kadar çalıştığımıza, ne sonuçlar elde ettiğimize daha fazla odaklanmak için yöneticimizle ve ekibimizle iletişimde olmalıyız. Böyle zamanlarda çok çalışmaktan ziyade akıllı çalışmak daha önemlidir.

İletişimi Devam Ettirelim

Evden çalışırken, yüz yüze iletişim sınırlıdır. Bu, ofiste yaptığımız kısa konuşmalar, beden dili ve jest kullanımıyla yakaladığımız etkin iletişimin daha az olması anlamına gelir. Yüz yüze iletişim kadar etkin olmasa da halen bazı avantajları yaşamamız mümkün.
Uzaktan çalışırken meslektaşlarınızla sağlıklı iletişimi sürdürmek için aklınızda bulundurmamız gereken birkaç şey var:

1- Günlük veya haftalık kısa toplantılar planlayın

Kısa toplantılar, çekirdek ekibi içeren, ilerlemeyi vurgulayan ve bloke eden konuların çözümüne yardımcı olan günlük bir toplantıdır. Her ekip üyesi şu soruları cevaplamaya hazırlanır;

– Dün ne üzerinde çalıştım?
– Bugün ne üzerinde çalışıyorum?
– Beni hangi konular engelliyor?
Bireysel başarıları ve planları her gün paylaşıyor olmak, ekibin genel katkısı konusunda herkesi heyecanlandırır ve motive eder.

2- Çevrim içi sohbeti “Ana ofisiniz” yapın

Birçok şirket ve ekip, çevrim içi sohbeti hem kişisel olarak hem de işle ilgili konularda bağlı kalmak için kullanır. İnsanların yemek pişirme, egzersiz veya evcil hayvan gibi işle ilgili olmayan konularla ilgili güncellemeleri paylaşabileceği soft kanallar oluşturmalıyız. Ayrıca, önemli hedefler ve onlara doğru ilerleme, elde edilen başarılar gibi konularda mümkün olduğunca sık iletişim kurmak için düzenli olarak sohbeti kullanmalıyız.

Bu zor günler sıkı dayanışma ve paylaşımlarla birlikte üstesinden gelebileceğimiz zamanlar. Kimse %100 iş yerinde olmadığı için iş dışı konular da çevrim içi sohbetlerin konusu olmalı. Robot değiliz. Hem zaten ofisteyken de yüzde yüz iş mi konuşuyorduk?

3- Hatalı iletişim ile mücadele edin

Uzaktan iletişim, hatalı iletişim ve yanlış anlamalara yol açabilir. Bunun nedeni yüz yüze iletişimin (beden dili ve yüz ifadeleri dahil) zengin dokusunun yazılı formata döndüğünde etkilerinin azalma ve hatta çökme eğiliminde olmasıdır.

Karşılıklı sert mesajlar ya da negatif tonun aktığını fark ederseniz, telefon ya da video kullanmak için bir an bile tereddüt etmeyin. Kendinizi bir ekip arkadaşınızın mesajıyla ​​rahatsız ya da saldırı altında hissediyorsanız, şüphe duyduğunuz anda konuşun. İş arkadaşınızı daha iyi anlayabilmek için açık sorular sormayı deneyin, emin olun her şey çok daha iyi olacak.

4- Takım ruhunu koruyun

Evde çalışma, takım arkadaşlarınızla projelerin ve durum güncellemelerinin ötesinde etkileşim kurmak için hep birlikte kolektif konular yaratmak her zamankinden daha önemlidir. Uzaktan çalışmak, bazı insanları tetikte tutabilecek yalnızlık duyguları getirebilir.

İyi planlanmış ve yapılandırılmış sanal ekip toplantısı, aktiviteleri uzaktan çalışmanın doğurduğu kişisel iletişim dezavantajlarını ortadan kaldırabilir. Hatta avantajlı duruma geçilmesini bile sağlayabilir, yeter ki isteyelim.

 

Evde çalışma süreçleri için veya ön muhasebe süreçlerinizi devam ettirmek için buradan inceleme yapabilir, daha farklı iş çözümleri için Cats Yazılım’ın çözümlerini takip edebilirsiniz.