Evde bakım maaşında zamlı tutar belli oldu: 2023 evde bakım maaşı ne kadar oldu? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca gerekseme sahibi ailelere sağlanan evde bakım maaşı tutarı için yeni tutar belli oldu. Işyar ve emekli maaşlarına gelen yüzde 30’luk zam artışının peşinden evde bakım ödeneklerinde de değişim yaşanacak. Peki, evde bakım maaşı ne kadar oldu?

2023 MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI BELLİ OLDU

Işyar ve işyar emeklileri ocakta yüzde 7,84 enflasyon farkı, yüzde 8 de toplu sözleşme zammı alacak. Böylece işyar ve işyar emeklileri ocakta toplam yüzde 16,48 zam almaya hak kazanmıştır.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 15,40 zam alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işyar ve emeklilerin refah oranı ilave edilerek yüzde 25 zam alacağını açıklamıştı. Erdoğan son açıklamasında rakamı yüzde 30’a çıkardı.

Böylece işyar ve işyar emeklileri 13,52, SSK ve Bağ-Kur emeklileri 14,60 puan ek zam alacak.

2023 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2023 işyar ve emekli maaş zam oranlarının belli olmasıyla beraber, işyar maaş katsayısına gore belirlenen evde bakım maaşlarında da artış yaşanacak.

Buna gore; 2022 senesinde 3 bin 336 TL olarak ödenen evde bakım aylığı 2023 senesinde yeni tam tutarıyla beraber 4 bin 336 TL olarak ödenecek.

EVDE BAKIM MAAŞI ORANI NASIL BELİRLENİYOR?

Devletin yapmış olduğu çeşitli toplumsal ödemeler de yılda iki kez artırılıyor. Buna gore engelli maaşı, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı şeklinde ödemeler de ocak ayından itibaren zamlı olarak ödenecek.

Bu ödenekler işyar maaş katsayısına gelen zam kadar artıyor. Bu katsayı artışı da işyar ve işyar emeklilerine meydana getirilen zam kadar oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.