Euro Bölgesi’nde Yatırımcı Güven Endeksi 3 aydır yükselişte – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Piyasalara ilişkin araştırmalar icra eden ve merkezi Frankfurt’ta bulunan Sentix, ocak ayına ilişkin Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi verilerini deklare etti.

Buna nazaran, Aralık 2022’de eksi 21 puan olan Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi, bu ay 3,5 puanlık artışla eksi 17,5 puana terfi etti.

Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşan endekse ilişkin beklenti eksi 18’e yükselmesi yönündeydi.

Yatırımcıların gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi, eksi 22 puandan eksi 15,8 puana çıkarak Şubat 2022’den beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Eksi 20 puan olan Mevcut Durum Endeksi de eksi 19,3 ile Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

“BEKLENTİ DEĞERLERİ DAHA FAZLA GEVŞEMEYE İŞARET”(*3*)

Sentix Genel Müdürü Patrick Hussy, mevzuya ilişkin değerlendirmesinde, Sentix ekonomik endekslerindeki ocak ayı verilerinin daha çok iyileşmeye işaret ettiğini belirterek, “Fakat mevcut durumun değerlendirilmesinde neredeyse hiçbir değişim yok. Bir tek beklenti değerleri durumun daha çok gevşemesine işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Yatırımcı itimatı anketi, 5-7 Ocak’ta 1.228 yatırımcının katılımıyla gerçekleştirildi.

Öte taraftan, Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya için Sentix Yatırımcı Güven Endeksi, ocakta 3,8 puanlık artışla eksi 16,5 puana terfi etti. Endeksin 3 aydır art arda yükselmesi dikkati çekti. Almanya’da Mevcut Durum Endeksi ise eksi 18,3 puandan eksi 18 puana çıktı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom