Et fiyatlarında artış hızlandı, kasaplar rahatsız: İzah etmekte zorlanıyoruz – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, son aylarda et fiyatlarına yapılan zamlardan kasapların rahatsız olduğunu ve olumsuz etkilendiğini söyledi.

Yaklaşık 1 yıl önce süt fiyatlarının baskılanması nedeniyle üreticilerin sıkıntıya düştüğüne işaret eden Yalçındağ, “Süt fiyatları üreticinin istediği yerde olmayınca üreticiler ineklerini satmak zorunda kaldı. Bu durum besi hayvanlarına zarar verdi. Hem mevcut besi hayvanlarını azalttı. ve yeni hayvanların doğuşu.” o ifadeleri kullandı

Yalçındağ, girdi maliyetlerindeki artışın çiftçileri de olumsuz etkilediğine, maliyeti karşılayamayan çiftçilerin hayvanlarını kesime göndermek zorunda kaldığına işaret etti.

Hayvancılıktaki düşüşün kırmızı et piyasasını olumsuz etkilediğini belirten Yalçındağ, “Çiftçiler hayvanlarını sattıkça canlı hayvan azaldı. Piyasadaki kırmızı et arzı da doğal olarak azaldı.

Son 2 aydır kasaplar her hafta etiket değiştirdi. Kasapların et fiyatlarını yükselttiği düşünülüyor. Kasapların fiyat artışında bir etkisi yok. Aldığımız fiyata karımızı ekleyerek satmaya çalışıyoruz. Aslında fiyatlar yükseldiğinde satışlarımız düşüyor ve aslında zararımıza oluyor.”

“Müşterilerimizi zorluyoruz”

Tedarikçilerde kırmızı et fiyatlarının her hafta 5-20 lira arttığını belirten Yalçındağ, “Tedarikçilerimize özellikle toptancılarımıza bunun sebebini sorduğumuzda her hafta kesim fiyatları artıyor cevabını alıyoruz. Ülkemizde her şeyin fiyatı yükseliyor ama kırmızı ette iki ayda yüzde 100’e yakın zam gelmesi bizi ve müşterilerimizi mest etti.Müşterilerimize anlatmakta zorlanıyoruz.Bir sorun var onun için müdahil olmak istiyoruz. Cevap ver, ne oldu, fiyat iki katına mı düştü? Hassas günlerden geçiyoruz. Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz”. dedi.

Yalçındağ, hayvan arz sorununun artabileceğini vurgulayarak, yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde hayvan kesimlerinin devam ettiğini anlatan Yalçındağ, “Depremi bahane eden fırsatçılar olduğunu da duyduk. Bu durum sektörümüz ve ülkemiz için utanç verici. . dedi.

Yalçındağ, kırmızı et sektöründe ithalat istemediklerini ancak sorunun devam etmesi halinde gündeme gelebileceğini sözlerine ekledi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin açıkladığı, biçerdöver ve mezbahalardan temin edilen yağsız dana ve yağsız kuzu haftalık fiyatlarına göre, 5 Ocak’ta dana çatal bıçak takımının kilosu ortalama 124,91 lira olurken, bu fiyat 2019’da 124,91 lira olarak hesaplandı. 2 Mart’ta 164,14 lira. Bu dönemde yağsız kuzu bıçağı kategorisi 116,78 liradan 140,92 liraya çıktı.

Belirlenen fiyatlar peşin fiyatlar olarak hesaplanmıştır ve %2 fire hariçtir.

Ankara kasaplarında ise kıyma kilogramı ortalama 220 liradan, dilimlenmiş dana eti ise ortalama 270 liradan satılıyor.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom