Et fiyatları lahmacunu da vurdu | Başakşehir’de 85 TL, Esenyurt’ta 20 TL

0

Son iki ayda et fiyatlarında yaşanan yüzde 50’lik artış lahmacun fiyatlarını da etkilerken, ilçeden ilçeye farklılaşan fiyatları tartışmalara neden oldu. Başakşehir’de 85 liraya satılan lahmacunları Esenyurt’ta 20 liraya bulmak mümkünken, 40 liranın altındakilerin dolandırıcı olduğu iddia edildi.

Et fiyatlarının yüzde 50’ye varan artması et ürünlerinden lahmacunun fiyatını da yükseltiyor. Ancak lahmacun fiyatlarının her semte ve hatta semte göre değişkenlik göstermesinin sebepleri tartışılıyor.
Esenyurt’ta 20 liradan satılan lahmacun fiyatı Başakşehir’de 85 lirayı buluyor. Lahmacun fiyatı Güngören’de 30 lira, Bağcılar’da 35 lira, Fatih Sultanahmet’te aynı sokaktaki bir restoranda 50 lira, bir diğerinde 30 lira.
Esnaf, “Kira ve masraflardan dolayıdır” diye değişken bir fiyat açıklaması yaparken, uzmanlar lahmacunda kullanılan malzemeye işaret ediyor. GLADER Başkan Yardımcısı Selman Bahadır Orhan, 40 liranın altına satılan lahmacunda et olmadığını söyledi.
Lahmacunun hileye çok açık olduğunu belirten Orhan, laboratuvarda inceledikleri lahmacunda et yerine soya, bitkisel protein, gizlenmiş et aroması içeren tuzlar, sakatat ürünleri, tavuk ürünleri görüldüğünü anlattı.
Orhan, klasik bir lahmacunda 50 gramdan az et kullanılamayacağını söyledi. dedi.
Lahmacunun her türlü hileye açık olduğunu belirten Orhan, “İstanbul’da daha önceki çalışmalarımızda aldığımız numunelerde bu durumu gördük. Lahmacun her türlü hileye açık. İçerisinde soya fasulyesi, proteinli sebzeler, Lezzeti gizlenmiş et, sakatat, tavuk ürünleri, havuç, gelene kadar gördüğünüz her şeye katılabilirsiniz” dedi.
Tüm Lokantacılar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, fiyat farkının hem kaliteden hem de ilçedeki değişiklikten kaynaklanabileceğini belirterek, “Lahmacun fiyatları 100 liraya kadar çıkıyor, düşüyor. 20 liraya. Burada kararı müşteri verecek. Güngören” “Nişantaşı’ndaki dükkan kirası ile Nişantaşı’ndaki oda kirası aynı değil. Kullanılan malzeme çok önemli. Etin fiyatı 300 TL, 200 TL. ” dedi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.