Estonya’da 575 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı yapan 2 kişi tutuklandı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, kara para aklamakla ve kripto piyasayı üstünden yüzbinlerce kişiyi dolandırmakla suçlanan Estonya vatandaşı Sergei Potapenko ve Ivan Turogin’in Estonya’nın başkenti Tallinn’de tutuklandığını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, 37 yaşındaki sanıkların 2015-2019 yılları aralığında 575 milyon dolarlık (ortalama 10 milyar TL) dolandırıcılık yapmakla suçlandığı belirtilirken, Tallinn’de mahkemeye çıkarılan Potapenko ve Turogin’in ABD’ye iadeleri sağlanana kadar tutuklu kalacağı aktarıldı.

Öte taraftan, Estonya Siber Suçlar Bürosu’nda görevli Oskar Gross, Estonya polisi ile ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafınca aralarında 15 ABD’li yetkilinin de bulunmuş olduğu toplam 100 kişilik bir ekip ile oldukca kapsamlı bir soruşturma yürütüldüğünü deklare etti.

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ VE SANAL BANKA ÜZERİNDEN DOLANDIRDILAR

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Potapenko ve Turogin’in dünyanın dört bir tarafındaki kişileri, kripto para madenciliğinde kullanılan “HashFlare” isminde sistem üstünden düzmece ekipman kiralama vaadiyle ve Polybius adlı sanal bankaya yatırım yapmaları halinde kar sözü vererek dolandırmakla suçlandıklarını bildirdi. Potapenko ve Turogin’in satın aldıkları minimum 75 gayrimenkul ve 6 lüks aracı da paravan firmalar vasıtasıyla akladıkları tespit edildi.

(*2*)


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.