Emtia piyasasında resesyon endişeleriyle dalgalı seyir izlendi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ve resesyon endişeleriyle geçen hafta emtia piyasasında dalgalı bir seyir izlendi.

Dolara olan talebin azalmasına rağmen ekonomik aktiviteye yönelik endişeler emtia piyasasını etkiledi.

Emtia piyasasında, resesyon ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerle fiyatlamaların zorlaştığı yedi gün geride kalırken, analistler, piyasalarda fiyat baskılarının hafiflemeye devam edeceğine dair iyimserliğin sürmesine rağmen ekonomik görünüme ilişkin daha çok kanıta gerekseme bulunduğunu açıkladı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, siyaset faizinde yüzde 5’e ulaşmak için olabildiğince süratli hareket edilmesi icap ettiğini belirtirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de faizlerin yıl sonu için öngörülen yüzde 5,25-5,50 aralığının birazcık üstüne çıkması icap ettiğini söylemiş oldu. Boston Fed Başkanı Susan Collins ise siyaset faizinin yüzde 5’in birazcık üstüne çıkarılması ve bir süre orada tutulması icap ettiğini bildirdi.

Öteki yetkililere kıyasla “güvercin” tondaki açıklamaları ile tanınan Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, enflasyonun sürdürülebilir bir halde yüzde 2’ye dönmesini sağlamak için para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı olacağı sinyalini verdi.

Fiyat baskılarının azalacağı beklentilerinin güçlenmesi ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) senenin ikinci yarısında faiz artırımlarını yavaşlatabileceği söylentileri öne çıkarken, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın enflasyon hedefine ulaşana kadar faizleri artırmaya devam edeceklerini vurgulaması bu konudaki iyimser beklentileri törpüledi.

DEĞERLİ METALLERDE DÜŞÜŞ EĞİLİMİ

Geçen hafta altın hariç kıymetli metallere düşüş eğilimi hakim oldu.  1.937,6 dolarla 22 Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi kontrol eden altının onsu, haftayı yüzde 0,4 artışla 1.926,9 dolardan tamamladı.

Küresel çapta resesyon riski ve para politikalarının seyrine ilişkin endişeler, yatırımcıların odağında kalmaya devam ederken, belirsizlikler altın fiyatlarını destekledi.

Geçen hafta gümüş yüzde 1,4, platin yüzde 2,2 ve paladyum yüzde 3,5 kıymet yitirdi. Paladyum, resesyon endişelerinden en fazlaca etkilenen emtia araçları içinde içeriyor.

METALLERDE İYİMSER HAVA

Geçen hafta metallere genel olarak iyimser bir hava hakim olurken, analistler, baz metallerin yıla azalan stoklarla başladığını açıkladı.

Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 2,9, alüminyum yüzde 0,4, nikel yüzde 3,3 ve çinko yüzde 2,4 kıymet kazanırken, kurşun yüzde 2,2 düştü.

4,2911 dolara kadar yükselen bakırın libresi, resesyon endişeleriyle 4,0681 dolara kadar gerilese de geçen haftayı yüzde 2,9 artışla 4,2192 dolardan tamamladı.

Şili’deki bakır madeni Antofagasta’nın üretimi geçen yıl yüzde 10 civarında düşerken, bakır ek olarak, ​Peru’da arza yönelik endişeler, dolara olan talebin azalması ve Çin ekonomisine yönelik iyimserlikle terfi etti.

Peru’daki Las Bambas madenine karşı yerli halkın yapmış olduğu protestolar küresel bakır arzının yüzde 2’sini tehdit ediyor. Peru’nun üçüncü büyük bakır madeni Las Bambas, güvenlik endişeleri sebebiyle 3 Ocak’tan bu yana bakır konsantresi teslimatı yapamıyor. Las Bambas, açıldığı 2016’dan bu yana fazlaca sayıda gösterinin hedefi olurken, yerli gruplar, madencilik şirketleri tarafınca kullanılan arazi ve yollar için daha çok tazminat istiyor.

Alüminyum da Goldman Sachs Group’un metal için tahminlerini yükseltmesinin arkasından arttı. Otomotivden elektroniğe kadar birçok alanda kullanılan alüminyumda, fiyatın Avrupa ve Çin’den gelecek taleple sert şekilde yükselmesi umut ediliyor. Çin’de işlenmemiş alüminyum ithalatı artarken, ihracat da terfi etti.

Analistler, nikel arzının sınırı olan ve temiz enerji üretiminde nikelin talep gören bir metal bulunduğunu altını çizdi.

ENERJİ EMTİALARINDA KARIŞIK SEYİR

Enerji emtialarında geçen hafta karışık bir seyir izlendi. Brent petrol yüzde 2,5 artarken, New York Tecim Borsası’nda işlem gören doğalgaz yüzde 7,2 azalış kaydetti.

Brent petrol fiyatlarındaki yükselişte, sıkı Kovid-19 tedbirlerinin kaldırıldığı Çin’de ekonomik aktivite ve petrol talebinin artacağına yönelik iyimserlik etkili oldu.

İsviçre’nin Davos nahiyesinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Çin’in ekonomiden görevli Başbakan Yardımcısı Liu Hı, Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının arkasından ülkede yaşamın ve üretimin olağan seyrine döndüğünü ifade ederek, Çin ekonomisi için 2023’te iyimser bir tablo çizdi.

Liu, yeni yılda ithalat, kurumsal yatırımlar ve hanehalkı harcamalarının artacağını öngördüklerini belirterek, Çin’in dışa açılma politikasını ve piyasa ekonomisi anlayışını sürdüreceğini de kaydetti.

Internasyonal Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebinin bu yıl günlük 101 milyon 720 bin varil ile üstün dereceli seviyeye ulaşmasını bekliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve IEA, yayımladıkları petrol piyasası raporlarında, Çin’deki ekonomik toparlanmayla beraber küresel petrol talebinin 2023’te üstün dereceli seviyeye ulaşacağı öngörüsünde bulunmuş oldu.

Doğalgaz tutarları ise ılımlı hava koşullarının sektörel olarak tüketimi dengelemesi, ülkelerin stokları süratli bir halde doldurmasıyla düşüş kaydetti.

TARIM EMTİALARINDA DALGALI SEYİR

Ziraat emtialarında geçen hafta dalgalı bir seyir izlendi.

Chicago Tecim Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 0,1, soya fasulyesi yüzde 1,2 ve pirinç yüzde 0,2 kıymet kaybederken, mısır yüzde 0,3 arttı.

Intercontinental Exchange’de (ICE) pamuk yüzde 5,5 ve kahve yüzde 1,7 kıymet kazanırken, şeker yüzde 0,2 ve kakao yüzde 2,9 düştü.

Brezilya’da kahve yetişen alanlarda toprak rutubet oranının 7 senenin zirvesine çıktığına dair haberlerle kahveye ilişkin üretim endişeleri arttı ve kahve fiyatlarında yükseliş kaydedildi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.