Emekli ve memur zammı ne kadar olacak? (2023 zam oranları)

0

Memur ve emeklilerin zam oranı netleşmeye başladı. TÜİK’in kasım ayı enflasyon oranını açıklamasıyla yeni yılda geçerli olacak zam oranlarıyla ilgili 5 aylık rakamlar belli oldu. Kati zam oranı aralık verileriyle netleşecek. 5 aylık verilerle memur ve emekli zammına ilişkin ayrıntılar haberimizde…

Milyonlarca emekli ve memur yeni yılda geçerli olacak zamları merak ediyor. Yıl sonu yaklaşırken zam oranlarına ilişkin rakamlar netleşmeye başladı.
Memurlar, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamı zam oranında eleştiri ehemmiyet taşıyor. Memurlar ve memur emeklileri bu rakama bakılırsa enflasyon farkı almaya hak kazanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 aylık enflasyon oranı kadar yeni yılda zam alıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakılırsa enflasyon kasım ayında  2,88 artarken, senelik bazda artış yüzde 84,39 oldu. 
Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon toplam 13,33 oldu.
Böylece temmuzda yüzde 7 zam alan memur, sözleşmeli personel ve memur emeklisi için 7 puanın üstünde “enflasyon farkı” oluştu.
Toplu sözleşme gereği memurlar ocakta yüzde 8 zam alacak. Buna yüzde 6,33’lük enflasyon farkı eklendiğinde yapılacak zam yüzde 14,33’e ulaştı.
Geriye dönük altı aylık TÜFE artışı kadar zam alan işçi ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da kasım sonu itibariyle yüzde 14, 04 oldu.
Sadece kati rakamlar 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.
Bu rakamların üstünde bir refah oranı düzeltmesi olup olmayacağı ise belirsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yılbaşında refah kayıplarını telafi edecek adımlar atacaklarını açıklamıştı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom