Ekonomik krizdeki Lübnan’da memur maaşları 4 kat artırıldı – Son Dakika Dünya Haberleri

0

Ekonomik kriz içinde olan Lübnan’da hükümet, memur maaşlarına yaklaşık 4 kat zam yaparak en düşük maaşı 27 dolardan 90 dolara çıkardı.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati’nin katılımıyla başkent Beyrut’taki Hükümet Konağı’nda “olağanüstü bakanlar kurulu toplantısı” düzenlendi.

Görüşmenin ardından Lübnan Enformasyon Bakanı Ziyad Makari, hükümetin memur maaşlarına yapılan zam kararını açıklamak için kameraların karşısına geçti.

Mekari, memurların en düşük maaşının 2,6 milyon Lübnan lirasından (27 $) 9 milyona (90 $) yükseltildiğini açıkladı.

ASGARİ EMEKLİLİK 72 DOLARA ÇIKTI

Yeni maaşların 1 Mayıs’ta ödenmeye başlayacağını söyleyen Mekari, en düşük emekli maaşının 7 milyon liraya (72 dolar) yükseltildiğini kaydetti.

Mekari, akaryakıt fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle yol ücretinde bazı düzenlemeler yapıldığını ve memurlara günlük 450 bin liret (5 dolar) yol ücreti ödeneceğini söyledi.

BAKANLAR KURULU TOPLANTISINDA DÜZENLENEN GÖSTERİ

Emekli askerler ve memurlar maaşlarına zam yapmak için Mart ayından bu yana Hükümet Konağı önünde gösteri yapıyor.

Güvenlik güçlerinin kurduğu tel örgü barikatı aşmak isteyen göstericilere polis göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. Protestocular daha sonra olaysız bir şekilde bölgeyi terk etti.

ÜLKEDEKİ EKONOMİK KRİZ DÖNEMİNDE MAAŞLAR YÜZDE 90 DÜŞTÜ

Ekim 2019’da Lübnan’da başlayan gösteriler, hükümetin istifası, Beyrut limanındaki patlama ve Covid-19 salgını gibi olaylar ülke ekonomisini derinden etkiledi.

Yaklaşık 3,5 yıldır devam eden ekonomik kriz ortamında döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla bankalardaki dolar mevduat hesapları dondurulmuştur.

Ülkede 2019 yılında 1 ABD doları 1500 Lübnan lirasından işlem görürken, yerel paranın değer kaybı sonraki gelişmelere paralel olarak arttı.

Ocak 2022’de 1 ABD doları 20 bin Lübnan lirası iken, son bir yılda değer kaybı hızla artmaya devam etti.

Kasım 2022’de yayınlanan Dünya Bankası raporunda Lübnan’daki mali kaybın 72 milyar doları aştığı söylendi.

Nüfusun yüzde 80’inin yoksulluk sınırında olduğu söylenen Lübnan’da 14 Mart’ta karaborsada 100 bin liradan işlem gören dolar yeni bir rekor kırarak 21 Mart’ta 140 bin lirayı gördü.

Şu anda karaborsa 97 bin dolardan işlem görüyor.

Krizden önce Lübnan’da bir memur bin dolar maaş alıyordu, şimdi yüzde 90’ı 100 doların altına düştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.