ECB faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? Ekonomistlerin faiz beklentisi neydi? (2023 Ocak ECB PPK faiz kararı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ECB’nin faiz kararı toplantısı sona erdi ve Ocak ayı resmi faiz oranı açıklandı. Dolar, altın ve kripto para birimlerinde yatırımcıların merakla beklediği ECB faiz kararının ardından gözler piyasa verilerine çevrildi. Peki ECB’nin faiz kararı ne oldu, yüzde kaç oldu?

ECB’NİN ÇIKARLARINA GÖRE KARAR NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLDU?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) resmi faiz oranını 50 baz puan artırarak %3’e çıkardı.

ECB’nin resmi oranı %3’e çıkarmasıyla 2008’den bu yana en yüksek rakama ulaşıldı.

Toplantının ardından ECB Başkanı Christine Lagarde saat 16.45’te bir açıklama yapacak.

İLGİNİN BEKLENTİSİ NE OLDU?

Rabobank ECB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot, şahin grubun ECB’deki tartışmalarda hala üstünlüğü olduğunu, ancak sınırsız hareket alanına sahip olmadığını söyledi.

Enerji fiyatlarındaki düşüşle birlikte enflasyon görünümünün iyileştiğini söyleyen Groot, potansiyel olarak güçlü büyüme söyleminin arttığını ve bunun uzun vadeli enflasyon risklerine işaret edebileceğini söyledi.

Groot, 50 baz puanlık zam hedefinin iyi ifade edildiğini ancak bankanın toplantıda Aralık ayına göre daha az ipucu verebileceğini söyledi ve bunun Mart ayında 50 baz puanlık artış için fiyatlanan para piyasalarındaki aşağı yönlü riskleri artırabileceğini sözlerine ekledi.

50 baz puanlık artışın neredeyse kesin gözüktüğünü söyleyen Groot, “ECB’nin Mart ayından itibaren faiz artırım oranlarını 25 baz puana indireceği yönündeki beklentimiz devam ediyor ancak bu 25 baz puanlık artış bazının ertelenebileceğini” söyledi. güçlü ekonomik görünüme ve ücretler üzerindeki yukarı yönlü baskılara.” .

Groot, niceliksel sıkılaştırmanın Mart ayında başlayabileceğini kaydetti.

ECB'nin faiz kararı ne oldu, yüzde kaç oldu?  Ekonomistlerin faiz oranlarına ilişkin beklentileri nelerdir?  (ECB MPK Ocak 2023 faiz oranı kararı) - 2

TEMMUZ AYINDAN BU YANA 2,5 PUAN ARTIŞ

Enflasyondaki keskin yükselişi kontrol altına almak için ECB, Temmuz ayına göre faiz oranlarını toplam 2,5 puan artırdı. Ancak politika yapıcılar, şu anda %10’un biraz altında olan enflasyonu 2025 yılına kadar AMB’nin %2 hedefine getirmek için daha fazlasına ihtiyaç duyulacağını söylediler.

Lane, Financial Times’a “Oranları daha fazla yükseltmemiz gerekiyor” dedi. dedi.

Lane, “Geçen yıl faiz oranlarını daha normal seviyelere getirmemiz gerektiğinin oldukça açık olduğunu söyleyebilirdik ve şimdi oranları (ekonomik büyüme) sıkı seviyelere indirmemiz gerektiğini söyleyebiliriz” dedi. dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.