ECB Başkanı Lagarde’dan ‘faiz’ mesajı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) genel kurulunda ECB’nin yıllık raporu hakkında konuştu.

Lagarde, mevcut enflasyon oranının çok yüksek olduğuna şüphe olmadığını belirterek, enflasyonun halen yüzde 2’lik orta vadeli hedeften uzak olduğunu vurguladı.

Enerji fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki önceki artışın tüketici fiyatlarına yansımaya devam ettiğini söyleyen Lagarde, enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonun ise %5,2 ile halen yüksek seviyede olduğunu söyledi.

Lagarde, “Enflasyonist baskıların temelinde, Mart ayındaki bir sonraki toplantımızda faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı bekliyoruz ve ardından para politikası duruşumuzu değerlendireceğiz” dedi. dedi.

Hizmet ve enerji dışı sanayi malları fiyatlarındaki artışların da hızlı olduğunu ve ECB’den gelecek yüksek faiz oranlarının talebi azaltabileceğini ve fiyat baskılarını azaltabileceğini kaydeden Lagarde, ekonomiye olan güvenin artması ve enerji fiyatlarının düşmesine rağmen ECB’nin ekonomik büyümeyi sürdüreceğini söyledi. ekonomik faaliyetlerin yakın vadede baskı altında kalmasını bekliyor ve güçlü istihdam ivmesiyle desteklenen ücretlerin artması muhtemel.

Lagarde, “Artan ücret enflasyonunun daha güçlü bir şekilde yansıması riski göz ardı edilemez.” dedi. ifadesini kullandı.

Öte yandan ECB, 2 Şubat’ta üç ana politika faizini 50 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. borçlanma faizi %3,25.

Bu arada, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) önemli rakamlarına göre, Avro Bölgesi’nde Aralık ayında %9,2 olan yıllık enflasyon Ocak ayında %8,5’e geriledi.

ECB Yönetim Konseyi, 16 Mart’ta yapacağı toplantıda faiz oranlarının geleceğine karar verecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.