EBRD: Deprem sonrası yeniden inşanın maliyeti 100 milyar doları bulabilir – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Kahramanmaraş merkezli 11 ili vuran depremlerde ailelerini ve sevenlerini kaybedenlere başsağlığı, yaralılara şifa diledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Tüerkner, işsizlik oranları ve gelir eşitsizliğinin yüksek olması nedeniyle deprem bölgesinin kendileri için de önemli olduğunu vurguladı. Bölgede altyapının yeniden kurulması için belediyelerle ortaklaşa çalışacağız. Çalışma önceliğimiz deprem bölgesi olacak. Orada bir şeylerin yeniden canlanmasına yardımcı olacağız, bir mentorun desteğini sağlayacağız. 2 milyar dolarlık portföy o bölgeye aktarıldı” dedi.

“DEPREM YÜZDE BİR BÜYÜMEDE AŞAĞI ETKİSİ VAR”

Deprem konusuna tekrar dönmek istediğini dile getiren Tuerkner, depremlerin yol açtığı hasarların tespitine yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi. Dünya Bankası, bölgedeki yıkımın maliyetinin 34 milyar dolar olduğunu açıkladı. Ancak onları yeniden inşa etmek çok daha pahalı olacaktır. yeniden inşa etmek 100 milyar dolara kadar Yükselebileceği söyleniyor” dedi.

Bunun büyümeyi aşağı yönlü etkileyeceğini ancak depremin yılın başında olduğunu ve inşaatların hızlanacağını belirten Tuerkner, depremin büyümeyi aşağı yönlü etkisinin yüzde 1 civarında olabileceğini söyledi.

Makroekonomik süreçte dalgalanma var ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü gördük. Bütün bunlar yabancı yatırımcılar için pek iç açıcı değil ama öte yandan uzun yıllardır Türkiye’de bulunan yabancı yatırımcılar da Türkiye’den çok memnun. Uzun vadeli gidişatın Türkiye için olumlu olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’nin daha fazla yatırım çekmek için istikrara ve makroekonomik ortamda sakinliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” dedi.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.