Dünya Bankası raporu: Enerji fiyatları 2023’te yüzde 11 düşecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Dünya Bankası, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Ekim 2022 sayısını “Pandemi, Cenk, Resesyon: Alüminyum ve bakır fiyatlarının itici güçleri” başlığıyla yayımladı.

Raporda, küresel büyümedeki keskin yavaşlamanın ve yaklaşan küresel resesyona ilişkin endişelerin emtia fiyatları üstünde baskı oluşturduğu açıklandı.

Küresel büyümedeki yavaşlama yoğunlaştıkça emtia fiyatlarının gelecek 2 yıl içinde gevşemesinin beklendiği kaydedilen raporda, sadece fiyatların son 5 yıldaki ortalamalarının oldukça üstünde kalmaya devam edeceği aktarıldı.

Raporda, Avrupa’da gelecek kış aylarında enerjinin ulaşılabilirliğine ilişkin endişeler yoğunlaşırken enerji piyasalarının bir takım arz endişesiyle karşı karşıya olduğu belirtilen raporda, beklenenden yüksek enerji fiyatlarının başta besin olmak suretiyle enerji dışı fiyatlara yansıyabileceği ve besin güvensizliğiyle ilgili sorunların uzamasına niçin olabileceği ifade edildi.

ENERJİ FİYATLARININ BU YIL YÜZDE 60’A YAKIN YÜKSELECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Yükselen emtia fiyatlarının enflasyonist baskıları uzatabileceği vurgulanan raporda, petrol, naturel gaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 59,1 yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, enerji fiyat endeksinin 2023’te ise yüzde 11,2 düşmesinin beklendiği, sadece söz mevzusu düşüşe karşın fiyatların son 5 yıldaki ortalamanın yüzde 75 üstünde olmaya devam etmesinin beklendiği bildirildi.

Ziraat ürünleri, metaller ve mineraller benzer biçimde enerji dışı emtia fiyatlarından oluşan endeksin ise bu yıl yüzde 10,5 artacağının tahmin edilmiş olduğu belirtilen raporda, söz mevzusu endeksin gelecek yıl ise 8,1 düşmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

Raporda, Brent türü ham petrolün varil fiyatının bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 42 artışla averaj 100 dolar seviyesinde gerçekleşeceği, 2023’te ise yüzde 8 azalışla averaj 92 dolara gerilemesinin beklendiği aktarıldı. Raporda, Brent türü ham petrolün varil fiyatının 2024’te ise averaj 80 dolar seviyesinde olmasının beklendiği kaydedildi.

ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Kıymetli metallere ilişkin fiyat endeksinin ise bu yıl yüzde 4 ve gelecek yıl yüzde 3,6 azalmasının beklendiği belirtilen raporda, altının ons fiyatının bu yıl geçen yıla gore yüzde 1,4 ve 2023’te yüzde 4,2 azalacağı tahmini yer aldı.

Raporda, tarımsal ürünlerin fiyat endeksinin ise bu yıl yüzde 13,4 artmasının beklendiğine işaret edilirken, gelecek yıl yüzde 4,5’lik azalış öngörüldüğü aktarıldı.

Metal fiyatlarının ise bu yıl yüzde 2,9 artarken gelecek yıl yüzde 15 düşeceğinin tahmin edilmiş olduğu belirtilen raporda, metal fiyatlarındaki düşüş beklentisinin büyük seviyede zayıf küresel gelişme ve Çin’deki ekonomik yavaşlama endişelerinden kaynaklandığı ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.