Dünya Bankası, Çin ekonomisi için büyüme tahminini düşürdü – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Dünya Bankası tarafınca meydana getirilen açıklamada, iç ve dış koşulların Çin’de ekonomik görünümün zayıflamasına niçin olduğu aktarıldı.

Çin’deki ekonomik faaliyetin salgındaki iniş ve çıkışları takip etmeye devam etmiş olduğu belirtilen açıklamada, salgın ve büyüme hızındaki yavaşlamayı düzensiz toparlanmanın izlediği kaydedildi.

Açıklamada, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 2,7 ve gelecek yıl yüzde 4,3 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Dünya Bankası, eylül ayında açıklamış olduğu tahminlerinde, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 ve gelecek yıl yüzde 4,5 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Çin’in ekonomik büyüme görünümünün salgının belirsiz gidişatından meydana gelen mühim risklere maruz kalmış olduğu belirtilen açıklamada, gayrimenkul sektöründeki devam eden stresin ise daha geniş makroekonomik ve finansal etkilere haiz olabileceği aktarıldı.

ÜLKE DIŞINDAKİ BELİRSİZ RİSKLER ETKİLİYOR

Açıklamada, iklim değişikliğine bağlı risklerin de arttığına işaret edilerek, ülke haricinde ise risklerin son aşama belirsiz küresel ekonomik büyüme beklentilerinden, finansal koşulların beklenenden fazla sıkılaşmasından ve artan jeopolitik gerilimlerden kaynaklandığı ifade edildi.

Artan genç işsizlik oranlarının başka bir acil zorluğun ortaya çıktığını gösterdiği belirtilen açıklamada, istihdam sübvansiyonları ve kamu iş programlarının gençlerin istihdamına kısa vadeli destek sağlamış olduğu kaydedildi.

Açıklamada, kısa vadeli önlemlerin gençlerin becerilerini güçlendirmek, iş gücü piyasası hareketliliğini geliştirmek, informasyon asimetrilerini ele almak ve iş gücü piyasası istatistiklerini güçlendirmek için yapısal önlemlerle tamamlanabileceği anlatıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.