Dönmez: Şubat ayında elektrik fiyatlarında yüzde 15-16 gerileme olabilir – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son aylarda piyasalarda doğalgaz fiyatlarında gevşeme meydana gelmesinin peşinden düşüşün yansıtıldığını kaydederek, bu gelişmeyle şubat ayı itibarıyla toptan elektrik fiyatlarında yüzde 15-16 seviyesinde bir gerilemenin olabileceğini belirtti.

Bakan Dönmez, Mimar ve Mühendisler Grubu tarafınca düzenlenen “Enerjide Türkiye Yüzyılı Hedefleri” programında yapmış olduğu konuşmada, Akdeniz’deki arama ve sondaj çalışmalarının, ortaya koyulan enerji bağımsızlığı perspektifini en iyi açıklayan örneklerden bulunduğunu söylemiş oldu.

Öte taraftan tüketici ve sanayiye hem elektrik fiyatlarında hem de doğalgaz fiyatlarında maliyet tabanlı gideceklerini ifade eden Bakan Dönmez, “Fiyatlar yükselirse yansıtmak zorundayız düşerse de indireceğiz.” dedi.

İNDİRİM GELECEK Mİ?

“Konut ve esnaf ufak işletmelere tarımsal etkinlik gösterenlere de devlet olarak sübvansiyon yapacağımızı yaptıığımızı söylemiştik.” diye konuşan Dönmez, bu durumun devam etmiş olduğu sürece indirimlerin geleceğini duyurdu.

Dönmez, “Doğalgaz fikir bilhassa de elektrik üretiminde de onların üretiminde doğalgazın tesiri var. Aynı şekilde oralara da yansımasını bekliyoruz.” dedi.

Dönmez, yüzde 15 ila 16 seviyesinde toptan elektrik fiyatlarında da bir gerime olabileceğini açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.