Doğal felaketler çelik konstrüksiyonlu evlere talebi artırdı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Birleşmiş Milletler’in yayımladığı rapora gore, naturel afetler de dahil olmak suretiyle, dünyada son 20 yılda her yıl orta ve büyük ölçekli 350 ila 500 yıkım yaşandı. Araştırmalara gore 2022’nin yalnızca ilk yarısında bile sel, zelzele ve fırtına kaynaklı felaketler 65 milyar dolar zarara niçin olurken, insanoğlu birincil yaşam alanları olan evlerini korumak için yeni arayışlara giriyor. Vatanımızda de çoğunlukla görülen depremlerden ve yangından kaygı edenler, çözümü çelik konstrüksiyonlu evlerde buluyor.

Kırsal alanlar başta olmak suretiyle kentlerde de klasik yöntemlerle inşa edilen evlerin felaketlere karşı yüksek risk grubunda yer aldığını belirten Protas Çelik Yapı Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Kaptanoğlu, mevzuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Her yıl dünyada binlerce yıkım yaşanıyor ve bunlar insanların birincil yaşam alanları olan evlerde ya hasar bırakıyor ya da yaşanmaz hale getiriyor. Bunun sebebi karşı konulamaz büyüklükteki olayların yaşanması olabilirken, yaygın şekilde kullanılan betonarme, ahşap ve taş binaların dayanıklılığının yetersiz kalması da eleştiri bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Zira bu yapılar, dış etkenlerin oluşturacağı duvar çatlakları, çatı sızıntısı, göçme benzer biçimde hasarlara oldukça elverişli. Oysa hafifçe niteliklere haiz çelik ev sistemleri, kişilere hem güvenli hem de kaliteli ve ekonomik yaşam alanları sunuyor.”

ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU EVLER %85 DAHA AZ DEPREM ETKİSİNE SAHİP

Çelik evlerin, geleneksel yöntemlerle inşa edilen evlere kıyasla daha avantajlı olduğuna dikkat çeken Protas Çelik Yapı Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Kaptanoğlu, “Çelik evler, rüzgar, zelzele, kar, yangın benzer biçimde dış faktörlere meydan okuyor. Mesela çelik evler, geleneksel yapılara gore %60 daha hafifçe yapısıyla, depremlerin tesirini %85 daha azca hissettiriyor. Yalnızca bu şekilde de sınırı olan kalmıyor. Geleneksel evlerin yapımı aylar hatta seneler sürerken, çelik konstrüksiyonlar atölyede montajlanıyor. Bu sayede ev sahibinin zamandan ve maliyetten tutum etmesine kapı aralıyor. Çatı ve temelde bulunan ısı yalıtım sistemiyle değişik hava koşullarının tesirini de en aza indiriyor. Ikimiz de 14 yıla dayanan tecrübemizin yanı sıra, müşterilerimizin itimat ve konforunu ilke edinen misyonumuzla ekonomik, çevresel ve toplumsal sorumluluklar odağında sürdürülebilir evler inşa ediyoruz” dedi.

TEK KATLI YAPILARI 45, DUBLEKS YAPILARI 60 GÜNDE TESLİM EDİYORLAR

Şu ana kadar tasarladıkları 272 projenin 126’sını teslim ettiklerinin altını çizen Protas Çelik Yapı Sistemleri Yönetim Kurulu üyesi Fatih Gebel ise iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“İnşaat sektöründe çelik konstrüksiyon tekniğinin insan sağlığı ve yaşamı açısından mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Yapılarımızın karbon ayak izi geleneksel yapı sistemlerine nazaran %80 daha azca. Kullandığımız malzemelerin bir bir çok ‘leed’ sertifikasına haiz. Ek olarak mimari konfor esasları diye adlandırdığımız ısı, ses ve su yalıtımı değerlerimiz ilgili yönetmeliklerce istenilen değerlerin oldukça üstünde. İş süreçlerimize tüm enerjimizi, inancımızı ve ilkelerimizi katarak müşterilerimize en süratli şekilde hizmet veriyoruz. Tek kattan oluşan yapılarda 45 günde, dubleks yapılarda ise 60 günde anahtar teslim yapıyoruz. Evler, müşterimizin talebi doğrultusunda yapı denetim, belediye ve odalar için ruhsat ve onay almaya hazır oluyor.”

Oğuzhan Kaptanoğlu ve Fatih Gebel

EN ÇOK VİLLA VE TİNY HOUSE’LAR TALEP GÖRÜYOR

Seçenekler içinde en oldukça villa ve tiny house’ların (minik ev) talep gördüğünü söyleyen Fatih Gebel, “Yapısal bilgileri ile betonarme ve ahşap evlerden oldukça daha üstün olan villaları, internasyonal standartlara uygun şekilde inşa ediyoruz. Bu evlerde hususi üretim S280 sınıfı yapısal çelik kullanılıyoruz. Hususi statik hesap programları kullanarak tasarladığımız 23 tane bizim patentimizde olan hususi çelik profiller tercih ediyoruz. Cephelere neme ve yangına dayanıklı alçı levhalar ile OSB 3 sınıfı ahşap yongalı levhalar beraber uyguluyoruz. Tiny house’lar ise depreme ve yangına dayanıklı yapısının yanı sıra mobil konseptiyle istenilen her yerde kullanılabiliyor. Hafifçe çelik profiller, ahşap yonga levhalar ile inşa edilen bu evler, yağmur, soğuk ve güneşe karşı dayanıklılık özellikleriyle de ön plana çıkarken, müşterilerimize özgür ve güvenli hissedebilecekleri alanlar vaat ediyoruz. Tüm tasarımlarımızda yenilikçi ruhumuz, kalite ve dürüstlük anlayışımız ile markamızı alanımızın öncüsü haline getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom