Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “TRT World Forum 2022”den dünyaya seslendi – Son Dakika Dünya Haberleri

0

“Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar” temasıyla düzenlenen TRT World Forum’un ikinci günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Çatışma Çözümü ve Sulh İnşası: Küresel Liderliğin Geleceğini Şekillendirmek” başlıklı hitabı ile başladı.

“Rusya-Ukrayna savaşındaki çabalarımız yakın dönem örnekleridir”

Dünyanın bir kriz çağlarında bulunduğunu; teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile çatışmaların daha karmaşık, oldukca katmanlı ve yaygın hale geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin son dönem diplomatik ve küresel barışa hizmet eden çabalarından bahsetti. Türkiye’nin Somali’den Venezuela’ya, Balkanlar’dan Orta Doğu’ya kadar kolaylaştırıcı yada arabulucu olarak yüksek profili korumakta bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Rusya-Ukrayna savaşındaki çabalarımız yakın dönem örnekleridir. Tecrübelerimize gore, başarı göstermiş bir arabuluculuk çabasının merkezinde itimat ve liderlik yatıyor,” dedi.

Coğrafyanın bir alınyazısı bulunduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Coğrafyamız bizlere daima tetikte olmayı ve çeşitli çatışmaların etkilerine karşı hazırlıklı olmayı öğretti. Böylece dirençli bir cemiyet olduk. Ne olursa olsun düşmeyiz, yolumuza devam ederiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış ilişkiler liderliği olmasaydı, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılması yada tutsak takası mümkün olmazdı,” ifadesini kullandı.

“Rusya ve Ukrayna Türkiye’nin güvenilir ülke bulunduğunu biliyor”

“Çatışma Çözümü ve Barışın İnşası: Küresel Liderliğin Geleceğini Şekillendirmek” oturumunda konuşan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran ise Türkiye’nin ülkedeki sorun çözümü ile alakalı gelişiminin zorunluluktan geliştiğini söylemiş oldu. Yeni güvenlik yapısının tekrardan gözden geçirilmeye gereksinim oluşturduğunu hatırlatan Duran, “Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile iyi ilişkiler tesis etmiştir. Her iki taraf için de bu itimatı oluşturmak, problem başlamadan gerçekleştirilmesi ihtiyaç duyulan bir unsurdur. Her iki ülke de Türkiye’nin güvenilir bir ülke bulunduğunu biliyor ve bu da Türkiye’nin oldukca taraflılığının bir göstergesidir,” şeklinde konuştu.

“AB bazı jeopolitik sorulara yanıt vermiyor”

“Avrupa’nın Güvenliği ve Transatlantik İlişkilerin Geleceği” oturumunda RUSI Internasyonal Güvenlik Emek harcamaları Direktörü Neil Melvin, Avrupa Birliği ve Avrupa yapısının bir dönüşümde bulunduğunu söylemiş oldu: “AB bazı jeopolitik sorulara yanıt vermiyor. Kuvvetli bir pazar ve mühim bir ekonomik erkek oyuncu fakat bir dış güvenlik aktörü olmakta zorlanıyor.”

“TRT ile Afrika Forumu’nu planlıyoruz”

“Dijitalleşme: Kamu Yayıncılığı için Cazip Bir Süreç mi?” oturumuna katılan Afrika Gösterim Birliği İcra Kurulu Başkanı Grégoire Ndjaka Afrika hakkında global algının hep açlık, cenk ve hastalık üstünden kurulduğunu sadece Afrika’yı kalkındırmak için çalışan insanların göz ardı edildiğini söylemiş oldu. Dijitalleşen dünyada Afrika’nın atılımlarının devam edeceğini ve TRT ile bir iş birliğine gidildiğini deklare etti: “Afrika Gösterim Birliği olarak Cezayir’de yeni bir haber ajansı kuruyoruz. Bu ajansla, insanlara Afrika’da tam olarak ne işe yaradığını söyleyeceğiz. Bu sebeple, TRT ile iş birliği içinde olmaktan mutluyuz. TRT ile beraber Afrika Medya Forumu’nu planlamaya başladık.”

“İnsanlar din ve İslam hakkında informasyon sahibi olmaya başlarlarsa İslamofobi ve ayrımcılık azalacak”

“Günümüzde İslamofobi: Sağ-Sol Yakınlaşması Panelinde” konuşan İslamofobi Karşıtı Aktivist Marwan Muhammed ise “Medya insanların ideolojilerini ve bakış açılarını şekillendirmede oldukca etkilidir. Eğer insanoğlu din ve İslam hakkında informasyon sahibi olmaya başlarlarsa İslamofobi ve ayrımcılık azalacaktır,” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom