Devalüasyon nedir, ne anlama gelir? Devalüasyon olursa ne olur? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Devalüasyon hakkında data edinmek isteyen birçok şahıs ekonomik terimleri web üstünden araştırmaya devam ediyor. değer düşürme nedir, ne anlama gelir?

DEVALÜASYON NEDİR?

Devalüasyon, durağan(durgun) kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükümetçe alınan bir kararla düşürülmesidir.

Başka bir deyişle değer düşürme, bir devletin resmi para biriminin öteki ülke dövizleri karşısında kıymet kaybettirilmesidir.

DEVALÜASYON OLURSA NE OLUR?

Devalüasyon, ilgili paraya durağan(durgun) ülkenin hükümeti yada merkez bankası tarafınca kullanılan bir araçtır. Devalüasyon yapmanın en temel sebeplerinden bir tanesi ülkenin tecim açığını dengelemek için parasının kıymetini düşürmesidir.

Devalüasyon, para biriminin değerinin düşürülmesi ile ihracatın daha ucuza gelmesi ve küresel tecim rekabetinde daha avantajlı hale gelmesini sağlamaktır. Bununla birlikte, ithalat daha pahalı hale gelir ve yerli hane halkının ithal ürünlere olan talebinin azalması beklenirken, yurt içi üreticinin ürünlerine olan talebin artmasını sağlar.

Devalüasyon her ne kadar pozitif bir para politikası aracı benzer biçimde görünse de, negatif tesirleri de bulunmaktadır. İthalatı daha pahalı hale getirmek yurtiçindeki üretimi daha azca efektif hale getirebilir ya da ihracatın daha ucuz hale gelmesi talebi fazlaca ciddi artırarak enflasyona sebep olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.