Depremzedelere ekonomik destekler

0

Hazine ve Maliye Bakanlığı depremzedeler lehine bir dizi önlemi hayata geçirdi. Depremzedeler ile bölgede faaliyet gösteren iş yeri ve sanatkarlara yönelik nakdi yardımın yanı sıra vergi erteleme ve kredi destek paketleri de açıklandı. Depremin olduğu bölgede çiftçiler için de düzenlemeler yapıldı. Detaylar burada…

Kahramanmaraş merkezli ve Türkiye’nin 11 ilinde hasara yol açan iki büyük depremin yaralarını sarmak için birçok adım atıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, işletmeler ve vatandaşlar için ekonomik kuralları paylaştı.

DEPREM MAĞDURLARINA DESTEK

Afet bölgelerinde, depremde zarar gören her aileye 10.000 TL, taşınanlara 15.000 TL ödeniyor. Kiracılara ayda 3 bin TL, ev sahiplerine ise ayda 5 bin TL kira ödemesi yapılıyor.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarının acil ihtiyaçlarının karşılanması için 100 bin TL nakdi yardım yapılıyor. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından depremzedelere un ve benzeri gıda maddelerinin bağışlanması için 3 aylık bir çalışma başlatıldı.

Depremzedelerin vergi borçlarının ertelenmesi ve taksitlendirilebilmesi de öngörülmüştür.

İŞ VE TİCARET İÇİN DESTEK Depremden olumsuz etkilenen iş yeri ve esnaf için önemli düzenlemeler yapıldı. Deprem bölgesinde mücbir sebep halinin ilanıyla birlikte beyan ve şikayetlerin sunulma süresi 15 Ağustos’a, bundan kaynaklanan vergilerin ödenmesi için son tarih ise 31 Ağustos’a uzatıldı.DEPREM BÖLGELERİNDE SORUMLULUK REDDİ YASAKTIR Bölgedeki işgücü piyasasını rahatlatmak amacıyla kısa çalışma tazminatı ve nakdi ücret desteği getirildi ve sınırlı durumlar dışında işten çıkarmalar yasaklandı. Hazine Destekli Kefalet Sistemi paketi 350 milyar TL’ye çıkarıldı. 12 ay ödemesiz 60 ay süreli Deprem Bölgesi İşletme Giderleri Destek Paketi ile 36 ay ödemesiz 60 ay süreli Deprem Bölgesi Yatırımları Destek Paketi 120 ay süreyle kullanıldı. Halk Bankası’nın esnaf ve sanatkârlara verdiği Hazine faizli kredi ödemeleri 6 ay faizsiz olarak ertelendi. DEPREM BÖLGELERİNDE ÇİFTÇİLERE DESTEK PAKETİ Deprem bölgesi çiftçileri için de bazı müdahalelerde bulunuldu. Bu kapsamda Hazine’nin afetten etkilenen çiftçilere sağladığı yumuşak krediler 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelendi. Her büyükbaş hayvana 500 TL, koyun başına 50 TL gıda desteği sağlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom