Deprem sonrası otomobil ve karavana hücum

0

Otomotiv pazarında zaten çip krizi ve arz sorunları nedeniyle sorunlu olan arz-talep sorunu, deprem felaketlerinden sonra daha da arttı.

İstediği kadar otomobil ithal edemeyen firmalar, araçlarını bayilere varmadan sokakta, hatta üretim bandında satmaya başladılar. Nitekim bazı markaların kontenjanları bu yıl sonuna kadar dolduğundan sipariş kuyruğuna girmek mümkün değil.

Önceleri bir yatırım aracı olarak görülen otomobil, deprem felaketinden sonra bir sığınak alanı olarak görülmeye başlandı. Bu nedenle daha önceki büyük depremlerde olduğu gibi bayiler sıfır kilometre araç için bütçe ayırarak sıraya girdi.

99 DEPREM SONRASI REKOR

1999 Gölcük depreminden sonra artan taleple satış rekoru kıran otomobil pazarı, 1999 yılını 380.000 adet satışla kapatırken, 2000 yılında 620.000 adeti aştı.

KARAVANA SALDIRI

Ülkemizde pandemi ile birlikte artan karavanlara olan talep, deprem anında barınmak için rahat bir yer olmasıyla birlikte artmaya başladı.

2019 yılında 3.000 adet olan karavan satışları, 2022 yılında 4 katına çıkarak 12.000 adeti aştı. Bu rakamın 2023 yılı sonunda 15-16 bin adede ulaşması bekleniyor.

Büyük otomobil markaları karavan modellerini satışa sunarken artan talep nedeniyle bu teklif yetersiz kalıyor. Bazı modellerde karavan almak isteyenlere bir yıl sonra bir gün verilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom