Deprem bölgesindeki rekoltede göç belirleyici olacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Kahramanmaraş merkezli 11 ili vuran 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler bölgedeki tarım arazilerini de etkiledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, depremde tarım arazilerinde oluşan çatlakların doldurulabileceğini belirterek, ” Çatlaklar dolgu ve takviye yapılarak tamir edilebilir.Bazı yerlerde çıkıntılar oluyor.Bazı yerlerde çökmeler oluyor.Bu çatlak, çöküntü ve çatlakların verimi yani gelecek ürün miktarını çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Çatlak ve çatlaklardan kaynaklanan en önemli sorun ‘Yoksa 100 kilo alacaktım, 97 kilo alacaktım’ olabilir. Bu çok büyük bir kayıp olmaz.”

Tarımsal üretim için en büyük tehlikenin bölgeden olası göç olduğunu vurgulayan Taycı, şunları kaydetti:

“Asıl üretim kaybı, bölgedeki insanların bölgeyi terk etmesi, ekim, dikim ve ürün için gerekli hizmetlerin sağlanamamasından kaynaklanabilir. Sulama, gübreleme, ilaçlama, işçilerin o bölgeden göçü ve gerekli toprak ve ürün uygulamalarının yapılamamasıdır.

Orada o fayın yaptığı kesit yerine bölge halkının göçü nedeniyle tarlalara ekim, dikim yapılamaz, dikim döneminde gerekli uygulamalar yapılamaz, ilaçlama, gübreleme ve çapalama yapılamaz. . Bu arızalardan dolayı verim düşebilir. Sonuçta insan yoksa bu ürün tarlada tek başına bitmiyor. Eylemlere ihtiyaç var.”

Kazım Taycı, bölge nüfusunun tarımsal nüfustan göç etmesini önlemek için her şeyden önce mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Topraklarımız tarıma en iyi şekilde hizmet edecek şekilde kullanılmalı. Gerekli insan gücü oraya sağlanmalı. faaliyetlerine devam edebilirler”. o ifadeleri kullandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.