Deprem bölgesindeki KOBİ’lere verilen finansman hesaplara yatırılmaya başlandı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Depremden etkilenen bölgelerdeki KOBİ’lere sağlanan finansman hesaplara yatırılıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yaptığı yazılı açıklamada, deprem bölgesinde çalışmaya öncelik verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın ‘Deprem bölgesi önceliğimizdir’ mesajı doğrultusunda hareket ederek, büyük ve küçük sanayi sitelerinde tahribat etkilerini en aza indirmek için bölgede çalışmalarımızı bir an önce başlattık. Ayrıca, deprem bölgesini de kapsayacak şekilde çalışmalar yürüttük. Bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz.Genel Başkanımız Sayın Recep Bey tarafından hayata geçirdiğimiz Post Micro, Küçük ve Küçük İşletmeler programı -Türkiye Deprem Orta Ölçekli İşletmeleri Canlandırma Projesi kapsamında başvuruları onaylanan işletmelerimize 31 Ekim’de ödeme yapmaya başladık. Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliğiyle hayata geçirilen destek tutarları işletmelerimizin hesaplarına yatırılmaya başlandı. 11 il tarafından başvurusu onaylanan 2.800 işletmeye 925 ödeme yapıldı “Milyonlarca TL aktardık” finansman.”

“YENİ FONLAR DA GELECEK”

Programa başvurulara yoğun talep olduğunu vurgulayan Kacır, şöyle konuştu:

“Şu anda başvuran işletme sayısı 50 bine ulaştı. 450 milyon doların tamamını bölgedeki işletmelere aktaracağız. Bütçenin tamamı tükenene kadar programa başvuruları almaya devam edeceğiz. Çabalarımız da devam ediyor.” Bu desteğe deprem bölgesinde yeniden canlanma sağlayacak yeni fonların eklenmesi.”

ŞİRKET BAŞINA 750 BİN LİTREYE KADAR DESTEK

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası bölgedeki işletmelerin uğradığı zararın karşılanması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması amacıyla “Türkiye’de Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Canlandırma Projesi”nin hayata geçirildiği hatırlatıldı. iyileşmek.

Açıklamada, “Proje kapsamında Dünya Bankası’nın 450 milyon dolar finansmanla sağladığı destek, KOSGEB aracılığıyla düşük, orta ve ağır hasarlı işletmelere farklı düzeylerde sağlanacak. 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlanacak.” Tamamen faizsiz programda işletme garantisi “KOSGEB desteği 36 ay süreyle uygulanacaktır. KOBİ’ler ilk 24 ayda ödeme yapmayacak. Ödemeler önümüzdeki 12 ay boyunca 3 taksitle yapılacak.” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom