Deprem bölgesindeki KOBİ’lere destek olacak

0

Turkcell, 6 Şubat depremlerinin ardından istihdamdan üretime, sanattan gastronomiye, psikolojiden eğitime birçok alanda seferberlik başlattı. Bu kapsamda işletmeci şirket ‘Ruh Bağları Projeleri’ ile harekete geçerek depremin vurduğu 11 ilde çalışmalara başladı. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Gücümüzü vatan sevgimizden alacak, yaraları saracağız” dedi.

Turkcell, ilk etapta 3,5 milyar TL’lik destek ve geçtiğimiz ay başlattığı #Turkcellİstihdam seferberliğinin ardından birçok projeyle depremden zarar gören tüm şehirlerdeki depremzedelere ulaşarak yaraları sarmayı amaçlıyor.

ERKAN: ÇÜNKÜ BU BİZİM EVİMİZ

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, toplumun ihtiyaç duyduğu her alanda gönülden hizmet verdiklerini ve milyonlarca hayata dokunan birçok projeyle adından söz ettirdiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Felaketin ilk anından itibaren önceliğimiz hayati önem taşıyan ağ ve iletişimi eski haline getirmek olmuştur. Bu büyüklükteki bir felaketten sonra tekrar yolumuza devam ediyoruz. Daha fazla sorumluluk alarak kederimizi ve kayıplarımızın acısını hafifletmeye çalıştık. Şimdi başka bir aşamadayız; Dayanışma ve şifa zamanı. Aklımız afet bölgesinin yeniden doğuşunda, kalbimiz depremde hasar gören şehirlerimizde. Yapacak çok şey var. Biz Türkiye’nin Turkcell’iyiz. Bugüne kadar her alanda gerçekleştirdiği projelerle tarihe damgasını vurmuş bir şirket olarak, marka mirasımızın aydınlattığı yolda durmadan ilerliyor ve yeni “Ruh Bağları” kurmak için seferberlik ruhuyla hareket ediyoruz. İyileşmek için önce umutları yeşerteceğiz, el ele gönülleri birleştireceğiz. Çünkü ‘Burası bizim ülkemiz’. Dün olduğu gibi bugün de taşın altındayız. Gücümüzü vatan sevgimizden alacak, yaraları saracağız. Bond of Hearts bir dayanışma projesi, birlikte çalışmak başarılı, bu bir memleket projesi. Çünkü bizim için başka bir ülke yok.

“PROJELER DEVAM ETMEKTEDİR”

Turkcell ekosistemindeki markalarla afet bölgesindeki depremden etkilenen hayatlara dokunacaklarını belirten Murat Erkan, “Bu kapsamda ağırlıklı olarak bölgede istihdama ve ekonomik kalkınmaya destek olacağız. Bölgedeki yerel üreticilere, KOBİ’lere, çiftçilere ve tüccarlara faydalı birçok projeyi hayata geçireceğiz. Ardından kültür-sanattan gastronomiye, çocuklardan gençlere ve kadınlara sosyal ve kültürel hayatın farklı yönlerine değineceğiz. Planlarımız uzun vadeli olacak ve devam edecek.”

İSTİHDAM ÖNCESİ

Turkcell, bölgede yaşamı canlandırmak için istihdam yaratacak projelerle yola çıkıyor. Afet bölgesindeki yeniden yapılanmanın ekonomik kalkınma ile mümkün olacağı düşüncesinden hareketle, depremzedelerin tekrar çalışma hayatına kazandırılması için adımlar birer birer atılıyor. Turkcell, geçtiğimiz ay başlattığı #TurkcellİstihdamSeferberliği ile depremin olduğu illerde yaşayan, deprem sonrası farklı illere yerleşen veya birinci derece yakınları afetten etkilenen bin 100 kişiye iş imkanı sağlayacağını duyurdu. Şimdi de Hatay’da “Çağrı ve Mesleki Eğitim Merkezi” kuruyor. İlk etapta 50 kişinin istihdam edileceği bu merkezde depremzedeler istihdam edilecek, eğitilecek ve istihdam edilecek. Mesleki eğitimlerle uzaktan ve evden çalışmaya uygun iş modelleri geliştirerek çalışan sayısını artırmayı hedefliyor. Turkcell Akademi ise teknik ve personel gelişim programlarıyla 5 bin depremzedeyi destekleyecek. Depremzedelere verilecek yazılım, yazılım test deneyimi, robotik kodlama, bulut teknolojileri, satış ve pazarlama kursları ile nitelikli iş gücü ülkeye kazandırılacak. Mesleki eğitimi tamamlayanlar Turkcell, Paycell, Atmosware, Turkcell Global Bilgi ve Turkcell Bayi Satış kanallarında iş bulma imkanına sahip olacaklar.

PAYCELL, PASAJ, İŞTURKCELL İLE TİCARET VE KOBİLER DESTEKLENECEK

Depremin yaşandığı bölgenin itici gücü olan küçük yerel işletmeler, üretmeye ve pazarı ele geçirmeye devam edecek. Turkcell Financell ve Paycell’in dijital iş hizmetleri, dijital ödemeler ve finansal hizmetler platformlarından İşTurkcell ile bölgedeki KOBİ’ler, üye işyerleri ve start-up’lar da farklı projelerle desteklenecek. Pasaj elektronik pazarında her il adına kurulacak dijital pazarlar, bölgeden dünyaya bir köprü kuracak.

ÇOCUK VE KADIN ÖNCELİKLERİ

Depremden en çok etkilenen kadın ve çocuklar için de projeler hayata geçirilecek. Paycell El Sanatları Vitrinleri projesinde; El sanatlarından geçimini sağlayan kadınlar yararlanacak. Turkcell Bizce, bölgedeki kadın girişimcilerin gelişimine destek olacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen “Eğitime Dönüşüm” sosyal sorumluluk projesi gibi çocukların eğitimine katkı sağlayacak projelere ağırlık verilecek. Ayrıca başta Hatay olmak üzere depremden etkilenen bölgelerde çocukların moral motivasyonu için düzenlenen etkinlikler 23 Nisan’a kadar devam edecek. Benzer sosyalleşme ve rehabilitasyon faaliyetleri bölge genelinde yaygınlaştırılacaktır. Turkcell, çadır kentler ve yerel üreticilere yönelik hasat dönemi etkinlikleriyle yıl boyunca depremzedelerin yanında olacak.

Ayrıca kültür sanat alanında hayata geçirilecek özel projelerle kentlerin bilinen yaşayan kültürlerinin yaşatılmasına çalışılacaktır.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.