Deprem bölgesinde üreticilerin düşük faizli kredi borçlarına erteleme – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa il ve ilçelerindeki gerçek ve tüzel kişi üreticilerin deprem nedeniyle düşük faizli kredi borçları 1
bir yıl ertelendi.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı hükmüne göre, anılan il ve ilçelerde; Mahsul, mahsul, hayvan varlığı, işyeri, ahır ve seraları 1 yıl süreyle ertelenen gerçek ve tüzel kişilerin üretici ve çiftçilerinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TTK) düşük faizli kredi borçları.

Kararda tanımlanan kredi borçlarının anapara tutarı 250.000 TL ve altında olanların kredi borçlarının ertelenmesi Ziraat Bankası ve TTK tarafından re’sen yapılacak. Anapara tutarının bu tutarı aşan yönlendirme talepleri için ilgili kişiye göre Ziraat Bankası ve TTK ile iletişime geçilmelidir.

Erteleme döneminde ertelenen tarım kredisi borçlarına faiz işletilmez. Yatırım kredilerinde ödenen tüm taksitler bir yıl ertelenecek, sadece ilk taksit faizsiz olarak ertelenecek. Diğer taksitlerde güncel faiz oranları ve indirimler uygulanmaya devam edilecektir.

Bu alandaki kredilerle ilgili olarak, hasar tespiti
karar tarihinden başvuru süresinin sonuna kadar komisyon,
erteleme durumunda, erteleme süresinin sonuna kadar takip.
süreç başlamaz. Karar 6 Şubat’tan beri yürürlükte.
bugün yürürlüğe girdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.