‘Deniz prensi’ tezgahta 400 lirayı buldu – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Çanakkale’de deniz prensi olarak da malum lüfer, tezgahta 400 lirayı buldu. 

1 Eylül itibarıyla av yasağının kalkmasının arkasından balıkçılar, denize açıldı. Sezonun başlamasıyla palamut bolluğu yaşandı. Ortalama 3 ay devam eden palamut yoğunluğu, yerini çinekopa bıraktı. Son zamanlarda ise tezgahlardaki hamsi bolluğu, dikkat çekti. 

Marmara Denizi’nde geçen yıl yoğun olarak görülen ve ‘denizin prensi’ diye malum lüferde hemen hemen beklenen bolluğa ulaşılamadı. Tezgahlarda oldukca azca rastlanılan lüferin kilo fiyatı, 400 TL’ye kadar çıktı.

‘ÇİNEKOP FAZLA’

Çanakkale’de 40 senedir balıkçılık icra eden Kemal Dinçer, “Çinekop, 2 aydan beri devam ediyor. Son günlerde ise hamsi bolluğu yaşanıyor. Hamsinin kilosu iriliğine nazaran, 50 lira ile 70 lira içinde değişiyor. Lüfer, bu yıl oldukca azca oldu. Lüferin yerine çinekop fazla. Lüfer, bu yıl hakikaten ‘yok’ denecek kadar azca. Geçen yıl 85 liraya kadar lüfer sattık fakat bu yıl lüfer olmadı. Yurttaş fiyatı ucuz olduğundan hamsi tüketmeyi tercih ediyor. Bundan sonraki dönemde troller çalışırsa pullu balıkların olmasını bekliyoruz. İstavrit, mezgit, tekir şeklinde balıklar. Av yasağı başlayana kadar olur” diye konuştu.

'Deniz prensi' tezgahta 400 lirayı buldu - 2

‘FİYATLARDA ARTIŞ OLDU’

Balıkçı esnafından Cemal Kartal da “Şu an hamsi zamanı fakat çinekop da devam ediyor. Hamsi, istavrit, tekir şeklinde balıkların ise tam zamanı. 2 gündür devam eden fırtına, balık fiyatlarını birazcık etkiledi sadece bu durum balık gelmesine engel olmaz. Lodoslu havada Marmara Denizi’nde balıkçılar çalışmaya devam ediyor sadece bir bölgeden balık geldiği için fiyatlarda birazcık artış oldu. Bu yıl lüfer azca görülüyor. Bu yüzden de fiyatı yüksek. Hamsinin bolluğu uzun bir süre daha gider. İki boyda hamsi geliyor. Karadeniz ve Marmara’dan hamsimiz geliyor. Hamsinin fiyatı da iyi. Kilosunu 50 liradan satıyoruz. İri hamsinin ise kilosu 70 liraya satılıyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom