DASK ve konut sigortalarında 4 kat talep artışı yaşandı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Aksigorta Genel Müdürü Gülen, şirketten yaptığı açıklamada, depremleri sigortacılık açısından değerlendirerek, büyük bir afet yaşandığını ancak bu bölgenin sigortacılık açısından az penetrasyonlu bir bölge olmadığını söyledi. .

Özellikle sanayi ve sanayi bölgelerinde sigorta kapsamının yüzde 80-90 civarında olduğuna işaret eden Gülen, şunları kaydetti:

“Bireysel sigorta tabi biraz daha düşük, Türkiye ortalaması diyebilirim. 5 milyonun üzerinde poliçe var. 3.5-4 milyonun hayat sigortasından olduğunu biliyoruz. DASK ürün penetrasyonu yüzde 50 civarında, konut sigortasından. Kasko yüzde 20 civarında.Türkiye’de 500 bine yakın poliçe var Türkiye’nin yüzde 7-8’ini oluşturan.Depremler GSYİH’nın yüzde 10’una tekabül eden bir bölgede meydana geldi.Ekonominin yüzde 10’u diyebilirim.Gaziantep , Kahramanmaraş ve PMI sektörünün oldukça gelişmiş olduğu illerde şu ana kadar gelen bildirimlerle yaklaşık 90 Milyar TL zarar olduğunu biliyoruz.Bu hasarın neredeyse tamamı reasüre edildi. güzel test hem müşterilerimizi hem de acentelerimizi koruduk zararları hızlı bir şekilde ödedik ve ödemeye de öncelik vererek bu zararları ödemeye devam edeceğiz. şu an seni mutlu ediyorum başka bir olası deprem. toplumumuzun afet sigortası konusunda bilinçlendiğini görmek”.

Özel poliçelerdeki bu artışı Aksigorta’ya özel olarak değerlendirdiğini söyleyen Gülen, “Doğu bölgelerinde DASK üretimi kapalı olsa da yazılı üretimin geçen yıl şubat ayına göre 2-3 kat arttığını görüyoruz. Bekleyen İstanbul depremini de düşünürsek. , Bu bölgede geçen yıla göre 4 kat artış olduğunu söyleyebilirim.Yine de Kahramanmaraş depreminin etkisiyle DASK ve konut sigortasına olan talep Akdeniz bölgesinde 4 kata kadar arttı önemli bir 63 toplam çıktının yüzdesi yeni poliçelerden geliyor ve kullanılan ifadelere göre 3-4 kat arttığını gösteriyor

“BİLİNÇ DÜZEYİ SADECE AFETLERDEN SONRA DEĞİL HER ZAMAN DEVAM ETMEK ZORUNDADIR”

DASK sigortasına ancak belli bir miktar için ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Uğur Gülen, DASK poliçesine ek olarak konut sigortasındaki artışın da sigorta bilincinin arttığını gösteren en önemli etkenlerden biri olduğunu söyledi.

Afet anında kapsamlı teminat sağlamak için konut sigortası yaptırmanın çok önemli olduğunu belirten Gülen, “Bu poliçe DASK için ek bir teminat olduğu gibi, kiracıların da mal varlığını korumak için tercih ettiği bir ürün. Afet, tabii ki toplumsal bir kaygımız var. Sonuç olarak, deprem bölgesinde yaşayan bir toplum olarak bu bilinç düzeyinin sadece afetlerden sonra değil her zaman devam etmesi gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket