DASK poliçe sorgulama 2023: DASK nedir, ne işe yarar ve nasıl faydalanılır? DASK’ta üst sınır ne kadar? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Consorzio Assicurazioni Catastrophe Naturali (DASK), zorunlu deprem sigortasını uygulamak ve yönetmek için kurulmuş bir kamu kuruluşudur. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra Türk kamuoyunun ve bürokrasinin afete karşı farkındalığı geçmişe oranla artmıştır. Depreme hazırlık kapsamında zorunlu sigorta da gündeme geldi.

DASK, “Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” n ile kurulmuştur. 27 Aralık 1999 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 587 ve n. 23919 (tekrarlanan). 27 Eylül 2000 tarihinde ilk poliçesini üretmiştir. DASK, halihazırda 24 sigorta şirketi ve acenteleri aracılığıyla poliçelerinin satışını yapmaktadır.

DASK, düşük fiyatlı zorunlu deprem sigortası yaptırmak için olabildiğince çok kişiye bu sigortayı yaptırmak için çaba sarf etmiş ve reklam kampanyaları yürütmüştür. Ayrıca, büyük bir sismik olayı karşılamak için önemli ölçüde reasürans koruması satın aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.