Cumhurbaşkanı Erdoğan: En çok üretim yapan üçüncü maden olacak

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni”ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en çok altın üretimi meydana getirecek Söğüt Altın Madeni’nin açılışını gerçekleştirmiş oldu. Bilecik’in Söğüt ilçesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazının Mart ayında ulusal şebekeye bağlanacağını da söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyleki:

Bugün sizlerle şehrimiz, ekonomimiz, maden sektörümüz açısından çok mühim açılış töreni vesilesiyle bir aradayız. Söğüt Altın Madeni’nin tüm ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Maden sahasında meydana getirilen emekler neticesinde 109 ton altın kaynağıyla 60 ton altın rezervi tespit edildi. Bir başka ifadeyle 3,5 milyon ons deposu altının bir an ilkin Türk ekonomisine kazandırılması için emek harcamaları hızlandırdık. Maden sahasındaki faaliyetler 3 faz olarak 500 milyon dolara ulaşacak şekilde planlandı. 70 milyon dolar yatırım gerçekleştirilerek projenin ilk kısmı tamamlandı. Tesis ilk altın dökümünü meydana getirecek şekilde hazır hale getirildi. Kalan iki fazın yatırımlarını 3 yıl içinde neticelendirmeyi planlıyoruz. Senelik üretim miktarını 6,5 tona yükselteceğiz. 

Burası tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde vatanımızda en çok altın üretimi meydana getirilen ilk 3 madenden birisi olacaktır. Ortalama 1000 kardeşimiz istihdam ediliyor. İlerleyen dönemlerde bu sayının 1300’ü bulmasını bekliyoruz.

İnşallah buradan kent merkezine gidecek, Valilik önünde bizleri bekleyen Bilecikli kardeşlerimizle kucaklaşacağız. 1 milyar 771 milyon lirayı gören yatırım ve projelerin resmi açılış sevincini yaşayacağız.

“DOĞAL GAZ MART AYINDA ŞEBEKEYE BAĞLANACAK”

Türkiye 2002 yılından itibaren tarihinin en büyük kalkınma ve demokrasi hamlelerini gerçekleştirmiş ülkedir. Ülkemizi son 20 yılda büyük gayretle emek vererek bölgenin tecim merkezi haline getirdi. Göreve geldiğimiz Türkiye ile bugünün Türkiyesi arasındaki devasa farkı ideolojilerinin penceresinden bakmayan hepimiz görüyor. Yaşı 35-40’ın üstünde olan yurttaşlarımız iktidarımız döneminde meydana getirilen hizmetlerin büyüklüğünün ne manaya geldiğini biliyor. Bir tek 20 yılda kat ettiğimiz mesafe hakikaten takdire şayandır. Eğitimde binadan personele pek çok kronik problemi çözdük. Hastaneler örnek gösteriliyor. Yolların standardı pek çok AB ülkesinin üstünde. Havalimanlarımız dünyanın en iyileri içinde yer ediniyor. Enerjide yeni boru hatları, arama sondaj faaliyetleriyle kendi hikayemizi yazıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 85’ine yakını naturel gaza kavuştu. Birileri güneş ve rüzgar enerjisini yeni yeni keşfededursun, biz Avrupa’da 5’inci, dünyada 12’nci sıraya yükseldik. Filomuza kattığımız sondaj ve sismik araştırma gemilerimizle dünyanın en geniş filosunu kurduk. Karadeniz’de 710 milyar metreküplük ülkemizin en büyük naturel gaz keşfini yaptık. Kıymeti 1 trilyon dolara varan bu naturel gazı ulusal şebekeye bağlamak için gemiler ve personeller harıl harıl çalışıyor. Mart ayı sonu itibarıyla Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıyoruz. 

“AKKUYU’DA İLK ÜNİTE BU YIL ELEKTRİK ÜRETİM BAŞLAYACAK”

Adana ve Cizre’de yaptığımız keşiflerle petrol üretimini artırdık. Akkuyu’nun inşaatı da aralıksız devam ediyor. Bu yıl içinde nükleer santralin ilk ünitesinde elektrik üretimine başlıyoruz. Son 10 yılda averaj senelik 742 milyon ton maden üretimi yapılmış oldu. Toplam madencilik üretimimiz 2021’de bundan önceki yıla bakılırsa yüzde 14 artışla 814 milyon tona ulaştı. Geçtiğimiz yıl maden ihracatımız yüzde 9,1 artışla 6,5 milyar dolara ulaştı ve bu alanda Cumhuriyet tarihinin üstün derecesi egale edildi. Bor üretim ve ihracatında Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştık. Madencilik sektörünün GSYH’ye katkısını 11 milyar liradan 93 milyar liraya çıkardık. Son 8 yılda binde 8 olan madenciliğin ulusal gelir içindeki oranı kademeli olarak artarak geçen yıl yüzde 1,4’e terfi etti.

“CUMHURİYET TARİHİ REKORU KIRILDI”

Altın petrolle beraber en çok ithal ettiğimiz ürünlerin başlangıcında geliyor. Türkiye çok uzun seneler süresince kıymetli maden sektöründe kendi potansiyelini faaliyete geçirememiştir. Çevrecilik bahanesiyle ülkemize çekilen yabancı destekli operasyonların sayısı bir fazlaca fazladır. Sivil cemiyet görünüşlü yapılar sebebiyle pek çok vasıta bu doğrultuda kullanılmıştır. Tüm dünyada kabul gören maden çıkarma yöntemlerine ses etmeyenlerin ülkemiz söz mevzusu olunca ortalığı iyi mi ayağa kaldırdığını çoğumuz hatırlıyoruz. Seyahat vakalarındaki benzer biçimde sokak terörünün de kara propagandaların bizi yolumuzdan alıkoymasına müsaade etmedik. 2000 senesinde neredeyse sıfır olan altın üretimimiz 2020 senesinde 42 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Son 5 senelik verilere bakılırsa averaj üretimimiz 35 ton civarındadır. Göreve geldiğimizden bu yana 455 ton altının üretilmesini sağladık. 16 değişik madende üretim gerçekleştiriliyor. Yapacağımız yeni keşiflerle altın üretimini artırmayı hedefliyoruz. Ülkemizin potansiyelini her alanda olduğu benzer biçimde altında da en üst seviyede kullanmamız gerekiyordu.

1 MİLYON 252 BİN TON ALTIN ÇIKARILACAK

Bilecik’in Söğüt ilçesinde Gübretaş’a ilişik maden sahasında 3.5 milyon onsluk altın varlığı 2020’nin son çeyreğinde tespit edilmişti. Ziraat Kredi Kooperatifi iştiraklerinden Gübretaş’a ilişik maden sahasında 109 ton altın rezervi söz mevzusu olurken, ortalama 6.5 milyar dolar değerinde. 2 yıl madenin çıkarılması için hazır hale getirilmesi için emekler yürütülürken, emekler tamamlandı. İlk etapta yüzde 82’lik çıkarılmaya hazır olan rezervde, ilk etapta 1 milyon 252 bin ton altın çıkarılacak.

TÜRKİYE’DEKİ ALTININ YÜZE 15’İNİN BURADAN SAĞLANACAK

Tüm maden sahası işletilmeye başlandığında bu sayı 6-7 ton civarına çıkacağı belirtilirken, Türkiye’deki altının yüzde 15’inin buradan sağlanacağı öğrenildi.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.